1. Artykuły
  2. Ginekomastia. Przyczyny, diagnoza, leczenie

Ginekomastia. Przyczyny, diagnoza, leczenie

Ginekomastia, czyli powiększenie jednego lub obu gruczołów sutkowych u mężczyzn. Występuje u mężczyzn i chłopców w okresie dojrzewania. Może, ale nie musi zwiastować zmiany nowotworowe. W obu przypadkach standardem jest leczenie operacyjne. O przyczynach, diagnozie i leczeniu ginekomastii mówi chirurg Zuzanna Horynecka.

Ginekomastia. Przyczyny, diagnoza, leczenie Ginekomastia. Przyczyny, diagnoza, leczenie
Spis treści
Ginekomastia - co to takiego? Ginekomastia. Co jest przyczyną? Ginekomastia. Diagnostyka i leczenie Kiedy ginekomastia jest niebezpieczna?

Ginekomastia - co to takiego?

 

Ginekomastia to powiększenie jednego lub obu gruczołów sutkowych u mężczyzn lub chłopców w okresie dojrzewania. Jak wyjaśnia nasza ekspertka, chirurg Zuzanna Horynecka:

 

Spowodowane jest to nienowotworowym rozrostem tkanki gruczołowej. Może być mylona ze schorzeniem o podobnym do ginekomastii wyglądzie, ale spowodowanym rozrostem tkanki tłuszczowej czyli lipomastią.

 

Diagnozę ginekomastii opiera się o badanie fizykalne.

 

Pod otoczka sutkową wyczuwalny jest wówczas gruczoł o co najmniej 2-centymetrowej średnicy. Pomocne jest również badania ultrasonograficzne - tłumaczy.

 

Częstość występowania różnego stopnia ginekomastii w populacji dorosłych mężczyzn szacuje się na ponad 30%, a w okresie noworodkowym, dojrzewania płciowego i starzenia (tzw. ginekomastia fizjologiczna) nawet na 70%.

 

 W okresie młodzieńczym jest to schorzenie częste, bo dotyczy ponad 70% nastolatków, ale ustępuje samoistnie u ok. 90% przypadków. Konsultacji wymaga jeśli dodatkowo pojawia się wyciek z brodawki, gruczoł jest bolesny lub jeśli nie ustępuje samoistnie po okresie dojrzewania - dopowiada lekarz.

arrow Nowotwory złośliwe zabijają polskie kobiety. Które są najbardziej niebezpieczne?
arrow Andropauza. O czym powinien wiedzieć mężczyzna
arrow Dieta onkologiczna. Co jeść i pić, gdy organizm walczy z nowotworem?
arrow Łysienie u mężczyzn. Co robić?
arrow Niepłodność. Kiedy zdecydować się na badanie nasienia?
arrow Metotreksat - działanie i wskazania do stosowania

Ginekomastia. Co jest przyczyną?

 

Ginekomastia u dorosłych mężczyzn może być wynikiem:

 

  • zaburzeń hormonalnych (zaburzona równowaga między estrogenami a androgenami),
  • powikłań po przebytych chorobach m.in.  ostrej niewydolności nerek, marskości wątroby, nowotworu wątroby,
  • przyjmowania medykamentów, które hamują syntezę testosteronu,
  • przyjmowania estrogenów.

 

Do ginekomastii prowadzi przewaga działania estrogenów nad androgenami na zawiązki gruczołu sutkowego, co pobudza jego rozrost. Zuzanna Horynecka tłumaczy fachowo:

 

Brak równowagi hormonalnej może wynikać z zaburzeń syntezy albo eliminacji estrogenów lub androgenów, zaburzeń ich działania na poziomie receptorów tkankowych lub wiązania z białkami osocza.

 

I przyznaje:

 

Najczęściej „winę” ponosi stosowana farmakoterapia, w tym leki o działaniu antyandrogennym: ketokonazol, enalapryl, werapamil, ranitydyna, omeprazol czy spironolakton.

 

Ginekomastia. Diagnostyka i leczenie

 

Przy odnalezieniu źródła problemu ginekomastii pomocne mogą być badania: oznaczenie poziomu testosteronu we krwi, estradiolu, hormonów tarczycy i enzymów wątrobowych. Dodatkowo lekarz zbierze wywiad odnośnie przyjmowanych leków i przebytych chorób.

 

Diagnostykę można poszerzyć o badania obrazowe, przydatna bywa ultrasonografia (np. USG gruczołów sutkowych, jąder, nadnerczy). Wskazana jest również konsultacja endokrynologiczna. Niekiedy istnieją wskazania do wykonania biopsji sutka (pobrania wycinka zmienionej tkanki do oceny histologicznej) - wylicza nasza ekspertka.

 

Ponadto w uzasadnionych przypadkach wykonuje się tomografię komputerową albo rezonans magnetyczny nadnerczy lub przysadki. RTG klatki piersiowej jest pomocne przy podejrzeniu hormonalnie czynnych guzów śródpiersia.

 

Metodą standardową w przypadku ginekomastii jest leczenie operacyjne. Najczęściej zajmują się tym chirurdzy plastyczni, ale i chirurdzy ogólni oraz onkologiczni.

 

Kiedy ginekomastia jest niebezpieczna?

 

Nasza ekspertka zauważa, że w przypadku ginekomastii zwłaszcza jednostronnej, konieczne jest wyeliminowanie aspektu onkologicznego:

 

Wówczas wymagane jest wykluczenie raka gruczołu sutkowego. U mężczyzn jest to schorzenie rzadkie, lecz obarczone gwałtownym przebiegiem i gorszym rokowaniem - zauważa chirurg.

 

W ginekomastii obustronnej również niezbędny jest proces diagnostyczny, na podstawie którego lekarz wykluczy zmiany nowotworowe.

 

Leczenie chirurgiczne jest koniecznie w potwierdzonym onkologicznym przypadku. Jeśli jednak podłoże problemu jest hormonalne, leczenie następuje ze wskazań estetycznych - zauważa

Zuzanna Korbecka chirurg 5.00 / 10 opinii artykuły 3 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Chirurg, absolwentka Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jest w trakcie specjalizacji z chirurgii ogólnej. Doświadczenie zawodowe zdobywała w oddziałach chirurgicznych oraz Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Pracuje jako asystent w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. A. Mielęckiego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Na swoim koncie ma liczne kursy i szkolenia z zakresu diagnostyki USG, terapii podciśnieniowej ran oraz leczenia blizn. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy to jest normalne, że do tej pory nie mogę usiąść normalnie i chodzić i okropnie boli?
W sobotę miałam zabieg pod narkozą nawracającego się gruczołu bartholina, rozumiem, że rana raną i opuchlizna i ból po zabiegu. Podobno było dużo do czyszczenia, dalej czuje ze tam coś jest około 2 cm, co prawda nie jest to tak uciążliwe jak przed zabiegiem, ale boli okropnie, czy to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta w ośrodku gdzie wykonano zabieg.
Jak długo trzeba czekać po operacji, aby móc wrócić do jazdy motocyklem?
Jestem po operacji przepukliny mosznowej sp. Lichtensteina. Dzisiaj minęły dwa tygodnie od operacji, szwy zostały ściągnięte, wszystko ładnie się goi. Uwielbiam jeździć na motocyklach, stąd moje pytanie o powrót do pasji. Nie chciałbym sobie narobić większych problemów. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę ten problem skonsultować z lekarzem prowadzącym
Czy takie wady u dużego dziecka wymagają operacji?
Synek lat 9 zdiagnozowano stopa serpentynowa, lekarz zaleca korektę - operacje. Jakie są konsekwencje zdrowotne i czy operacja jest nieunikniona w dorosłym życiu?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym leczenie.
Ile czasu dochodzi się po operacji przepukliny do pełni sprawności? 
Wczoraj miałem operacje przepukliny pachwinowej z lewej strony. Nacięcia pod pępkiem i siatka do środka. Wyszedłem ze szpitala i ból się strasznie nasila. Jest coraz gorzej i strasznie boli mnie okolica moszny z lewej strony. Całe podbrzusze jest mocno bolesne i chyba spuchnięte tak myślę,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta w ośrodku gdzie przeprowadzono zabieg.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana kontrola u lekarza prowadzącego
Czy jest możliwość dofinansowania z NFZ, czy tylko i wyłącznie prywatnie? 
 Zmagam się z lekko wystającą kością guziczną, jednak na tyle, aby przysparzała mi wiele problemów. Zaczynając od niemożliwości zrobienia brzuszków, bólu przy długotrwałym siedzeniu i łatwym sprawniu sobie ogromnego bólu, poprzez przypadkowe uderzenie, kończąc na...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Czy po operacji usunięcia żylaków (noga) wskazane jest, po jakimś czasie USG Doppler?
Operacja była w listopadzie 2023, konsultacja i zdjęcie szwów po 2 tygodniach, zabieg bez powikłań, obecnie lekki ból po ucisku w miejscu ran (tak jakby bolał siniak). Po wizycie kontrolnej i zdjęciu szwów lekarz innych zaleceń nie dał. Kobieta 47 lat.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Opalanie po operacji Szewskiej klatki piersiowej - czy można?
Czy po operacji Szewskiej (lejkowatej) klatki piersiowej mogę się normalnie opalać na słońcu? Miałem się zapytać na kontroli pooperacyjnej, ale zapomniałem i teraz nie wiem, czy mogę.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kiedy była operacja? W tej sprawie należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Czy jak zrobiliby mi przed pierwszą operacją konkretne badania, to może mogli mnie operować za jednym razem?
Jestem 2 miesiące po operacji przepukliny pachwinowej prawej, zostałam zdiagnozowana tylko podczas badania na stojąco i od razu zabieg. Po zabiegu nie mogłam stanąć na nogę, bo przechodził mi prąd z bólem w udo. Po zdjęciu szwów przestało mnie ściągać w pachwinie, ale...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Czy to może być coś poważniejszego niż tłuszczaki?
Mam 28 lat jestem po 3 cięciach cesarskich. Obecnie karmię piersią od 18 miesięcy. Od kilkunastu miesięcy mam guzek w odcinku lędźwiowym - nie boli, gdy nie dotykam. W lutym zauważyłam guzek na obojczyku twardy z fragmentami kuleczek, lekarz rodzinny zlecił rtg jednak nic nie wyszło. Za jakiś...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam wizytę stacjonarną oraz USG.
Czy to jest możliwe, aby pojawiła się już nowa torbiel?
9 dni temu podczas biopsji usunięto u mnie całą torbiel. Nie zdążyłam otrzymać jeszcze wyników, a dzisiaj odczuwam nową torbiel w tym samym miejscu. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u lekarza prowadzącego leczenie.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam kontrolę u lekarza prowadzącego
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecam konsultacje z lekarzem proradzącym
Czy podczas przypadkowego oderwania szwu może jego część zostać pod skórą?
Czy szew jest na tyle twardy, że jak zostanie wyrwany, to w całości, bo niemożliwe jest, żeby szew puścił w tym samym czasie w dwóch różnych miejscach, żeby jego kawałek został pod skórą? Byłem w poprzednim tygodniu na ściąganiu szwów chirurgicznych po wycięciu zmiany...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta chirurgiczna.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam konsultacje z lekarzem prowadzącym, Są różne rodzaje szwów i trudno odpowiedzieć na takie pytanie nie znając wszystkich szczegółów.
Czy muszę odstawić lek przed zabiegiem? Czy on nie wpływa za zabieg?
Za kilka dni mam biopsje mammotomiczna leczę się na nerwice i biorę antydepresanty. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym leczenie.
Tomasz Andrzej Szczęsny
onkolog, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Przyjmować należy w dawkach ja do tej pory . Nic się nie wydarzy niezwykłego oprócz ukłucia
Czy te ogniska są groźne, skąd to się bierze? Czy to może być nowotwór? 
W rezonansie wyszły mi liczne wypukliny w kręgosłupie lędźwiowym, skolioza, 2 ogniska sklerotyczne w kości krzyżowej i worku oponowym. Czekam na wizytę u neurochirurga, ale to dopiero za 2 miesiące. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wynik należy skonsultować z lekarzem, który kierował na badanie.
Czy mógłbym już jeździć na rowerze lub wykonywać inne aktywności oprócz spacerowania? 
Minął miesiąc od laparotomii zwiadowczej. Nic mnie nie boli, blizna dobrze się zagoiła.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym leczenie.
Czy siniaki po operacji stawu biodrowego są normą?
Tydzień temu miałem operację stawu biodrowego (endoproteza), rana jest czysta, opatrunek zmieniam codziennie, ale pojawiły się siniaki prawie na całej nodze - czy jest to normalne? Oczywiście codziennie robię zastrzyk w brzuch na rozrzedzenie krwi, noga nie jest twarda, nie mam temperatury,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana wizyta kontrolna w ośrodku gdzie wykonano zabieg.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4