1. Artykuły
  2. Zgorzel zęba. Ból może być trudny do zniesienia

Zgorzel zęba. Ból może być trudny do zniesienia

Ból zęba i nieprzyjemny zapach z ust - to dwa kluczowe symptomy wskazujące na zgorzel zęba. - Ból bardzo często jest trudny do zniesienia, rozpierający, zaburzający normalne funkcjonowanie, taki który zmusza do wizyty u dentysty nawet pacjentów unikających stomatologa. W niektórych przypadkach ból może promieniować do innych części twarzy - tłumaczy stomatolog Marlena Blukacz. Nasza ekspertka podkreśla, że ważne jest, aby nie ignorować objawów zgorzeli zęba i jak najszybciej skonsultować się z dentystą. Wczesne leczenie zwiększa szanse na sukces i może zapobiec poważniejszym komplikacjom zdrowotnym i następstwom zgorzeli takim jak ropień czy przetoka ropna.

Zgorzel zęba. Ból może być trudny do zniesienia Zgorzel zęba. Ból może być trudny do zniesienia
Spis treści
Co to jest zgorzel zęba? Jak objawia się zgorzel zęba? Zgorzel zęba. Przyczyny Zgorzel zęba. Leczenie

Co to jest zgorzel zęba?

 

Zgorzel zęba (gangraena pulpae) jest stanem w którym miazga, czyli żywa tkanka zęba zawierająca naczynia i nerwy ulega martwicy (obumiera) i jest rozkładana przez bakterie do bezpostaciowej masy o przykrym, gnilnym zapachu.

 

Jest to szczególna odmiana martwicy - martwa tkanka wtórnie ulega zakażeniu bakteriami beztlenowymi, które doprowadzają do gnilnego rozpadu. Aby ten proces gnilny nastąpił konieczne jest występowanie kilku czynników tj.: istnienie martwej tkanki, obecność bakterii gnilnych, wilgoć i odpowiednia temperatura niezbędne do życia i namnażania bakterii. Tak więc jama ustna jest idealnym środowiskiem dla rozwoju zgorzeli zęba - przyznaje stomatolog Marlena Blukacz.

 

I tłumaczy:

 

W zależności od zasięgu procesu wyróżniamy zgorzel częściową i całkowitą. W przypadku częściowej procesem gnilnym jest objęta tylko część miazgi, a pozostała jej część jest w stanie zapalnym, natomiast w przypadku zgorzeli całkowitej cała miazga jest objęta rozpadem.

 

W wyniku zgorzelinowego rozkładu miazgi przez bakterie beztlenowe i enzymy proteolityczne dochodzi do wytworzenia się toksycznych gazów gnilnych. Zgorzel miazgi może toczyć się przy komorze otwartej lub zamkniętej. W przypadku gdy komora jest otwarta (np. z powodu dużego ubytku próchnicowego) pacjent może nie odczuwać dolegliwości bólowych, natomiast gdy jest zamknięta ból zwykle jest znaczny.

 

Jak objawia się zgorzel zęba?

 

Nasza ekspertka przyznaje, że rozpoznanie zgorzeli zęba może być trudne, zwłaszcza w początkowych fazach, gdy objawy nie są jeszcze wyraźnie zaznaczone. Dwa kluczowe symptomy, na które warto zwrócić uwagę to ból zęba i nieprzyjemny zapach z ust.

 

Ból może występować jako ostry, pulsujący, szczególnie reagujący na ciepło lub zimno, lub może być bardziej tępy i ciągły. Może nasilać się podczas nacisku, nagryzania, a w niektórych przypadkach może nasilać się w nocy.

 

Warto zauważyć, że zgorzel zęba może również przebiegać bezobjawowo, bez wyraźnego bólu. 

 

Z kolei nieprzyjemny zapach z ust jest spowodowany rozkładem martwej tkanki przez bakterie gnilne. 

 

Niepokojąca jest też zmiana koloru zęba, który może stać się ciemniejszy, przybierając szary, żółty, brązowy lub czarny odcień, co jest wynikiem obumierania tkanki wewnątrz zęba - zwraca uwagę stomatolog.

 

Wrażliwość na ciepło i zimno może być nasilona i utrzymywać się dłużej niż zwykła, krótka reakcja na gorące lub zimne pokarmy i napoje. 

 

Infekcja w zębie może prowadzić również do powiększenia okolicznych węzłów chłonnych. W zaawansowanych przypadkach zgorzeli zęba może natomiast dojść do rozwoju ropnia, czyli nagromadzenia się ropy w okolicy zakażonego zęba, co może być również widoczne na dziąśle jako wypukłość lub przetoka - tłumaczy Marlena Blukacz.

 

Zgorzel zęba. Przyczyny

 

Najczęściej przyczyną zgorzeli zęba jest nieleczona próchnica.

 

Głęboki ubytek próchnicowy, który zajął już twarde tkanki zęba (szkliwo, zębinę) sięga w pewnym momencie do komory zęba która jest wypełniona tkanką żywą - miazgą. Bakterie próchnicotwórcze nadkażają miazgę powodując w niej pierwotnie odwracalny stan zapalny, który nieleczony przekształca się w zapalenie nieodwracalne, kolejno martwicę, aż w końcu dochodzi do zgorzeli czyli gnilnego rozpadu miazgi zęba - wyjaśnia stomatolog.

 

Rzadziej przyczyną są urazy zębów. 

 

Urazy mechaniczne, takie jak pęknięcie lub złamanie zęba, mogą również prowadzić do zgorzeli miazgi. Urazy mogą spowodować bezpośrednie uszkodzenie miazgi lub otworzyć drogę dla bakterii do wnętrza zęba, co z czasem może spowodować obumarcie tkanki - dodaje.

 

Również urazy termiczne mogą mieć znaczenie.

 

Ekstremalne zmiany temperatury, na przykład spowodowane zabiegami stomatologicznymi takimi jak intensywne szlifowanie zęba podczas przygotowania pod koronę, mogą spowodować termiczne uszkodzenie miazgi - zwraca uwagę nasza ekspertka.

 

Zgorzel zęba. Leczenie

 

Standardową procedurą leczenia zgorzeli zęba jest leczenie kanałowe (endodontyczne).

 

Polega ono na oczyszczeniu komory i kanałów zęba za pomocą specjalnych narzędzi ręcznych i maszynowych, dezynfekcji systemu kanałowego przeznaczonymi do tego celu płynami i ostatecznym wypełnieniu kanałów ćwiekami gutaperkowymi i uszczelniaczem - wylicza stomatolog Marlena Blukacz.

 

Postępowanie takie jest jednak możliwe, kiedy pacjent trafia do stomatologa na zaplanowaną wcześniej, dłuższą wizytę.

 

Ze względu na specyfikę zgorzeli zęba, która często objawia się ciężkim do zniesienia bólem, pacjenci przychodzą do gabinetu na pilną wizytę, aby ulżyć im w cierpieniu. Wtedy wizyta najczęściej polega na otwarciu zęba, usunięciu z komory i kanałów tkanki gnilnej, wstępnej dezynfekcji i założeniu wypełnienia tymczasowego. Dodatkowo lekarz może przepisać pacjentowi wspomagająco leki przeciwbólowe. Zwykle taka wizyta przynosi pacjentowi natychmiastową ulgę i może już bez bólu poczekać na kolejną, planowaną wizytę, na której przeprowadzone zostanie właściwe leczenie kanałowe - zauważa.

 

Po leczeniu kanałowym ząb najczęściej jest zabezpieczany koroną protetyczną, aby nie doszło do jej złamania.

 

Jeśli utrata tkanek zęba jest zbyt duża lub proces zapalny jest na tyle zaawansowany że niemożliwe jest przeprowadzenie leczenia kanałowego konieczne jest jego usunięcie (ekstrakcja zęba), a po wygojeniu się kości i dziąsła uzupełnienie braku zębowego - dopowiada nasza ekspertka.

 

Decyzja o odpowiedniej metodzie leczenia jest podejmowana przez dentystę na podstawie dokładnej diagnozy, która często obejmuje badania obrazowe, takie jak rentgen czy tomografię stożkową (CBCT). 

Marlena Blukacz stomatolog 5.00 / 43 opinie artykuły 3 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Stomatolog. Jest absolwentką Śląskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku lekarsko-dentystycznym, a także magistrem kosmetologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończyła studia podyplomowe z medycyny estetycznej dla lekarzy na SWSM w Katowicach. Podejmuje liczne kursy z zakresu stomatologii i medycyny estetycznej, gdzie poszerza swoją wiedzę i umiejętności.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Które badanie będzie lepsze w przypadku konieczności diagnozy takiego "skokowego" bólu?
Kilka lat temu (już w wieku dorosłym) wyrwano mi ząb mleczny, który sam nie wypadł. Dziura po zębie ładnie się zagoiła, jednakże bywa, iż np. "z okazji" zmian pogodowych czy ciśnienia atmosferycznego odczuwam lekki ból dziąsła (trochę jak ból "zęba...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę zgłosić się do stomatologa przed wykonaniem badań obrazowych-lekarz po zebraniu wywiadu i przeprowadzeniu badania stomatologicznego najlepiej oceni wskazania do konkretnego badania obrazowego.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u stomatologa. Lekarz podejmie decyzję co do ewentualnej dalszej diagnostyki.
Czy to normalne? Jakie badania wykonać, by poznać przyczynę bólu?
W 2017 r., jako osoba dorosła miałam wyrwany ząb mleczny, który nie wypadł sam. Od tego czasu odczuwam sporadycznie, zwłaszcza na zmianę pogody, ból dziąsła czy też miejsca po tym zębie. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u stomatologa.
Czy opatrunek wraz z bólem dziąsła/ nerwu nie jest przeciwwskazaniem do podróży samolotem?
Dzień dobry, pod koniec lipca wybieram się na 11 dni na wakacje do Grecji. Od zeszłego tygodnia mam założony opatrunek na zęba (opatrunek 3-miesięczny, podejrzenie zapalenia miazgi/ zapalenia korzenia lub choroby przyzębia - boli mnie dziąsło, ząb się lekko rusza, lekko boli przy dużym nacisku)....
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Proszę umówić wizytę u innego lekarza stomatologa w jak najbliższym czasie.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana stacjonarna wizyta u stomatologa.
Przez ile dni taki ból może się utrzymać?
Wczoraj u lekarza dostałam na dolną prawą szóstkę opatrunek tymczasowy. Ząb jest obecnie pod obserwacją, czekam na jego RTG, aby ocenić, czy cierpię na zapalenie korzenia, czy też zwykle wypełnienie wystarczy do wyleczenia ćmiącego bólu. Lekarz powiedział, że opatrunek nie powinien...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ze stomatologiem prowadzącym leczenie.
Czy prosić o znieczulenie nerwu siecznego?
Mam stan ropny i umówioną wizytę u chirurga stomatologicznego. Chore są zęby przednie 31, 41 i 42. Dwa z nich do resekcji i jeden do usunięcia (ponad 1/3 korzenia). Znieczulenia nasiękowe i śródwięzadłowe nie pomogły podczas nacinania ropnia oraz podczas kanałowego leczenia jednego...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kwestie rodzajów znieczulenia należy omówić ze stomatologiem podczas wizyty.
Jakie badania wykonać? Czuje się coraz gorzej.
Od ponad miesiąca mam w nosie ranę, która ropieje i krwawi. Poza tym utrzymuje mi się ból gardła, szumy uszne, szczękościsk, ból zębów oraz uczucie przeszkody w gardle. Po tylnej ścianie gardła spływa mi od ok 2 lat wydzielina, w buzi czuje posmak ropy. Mam powiększone...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy to może być jakiś guz? Czy powinienem poprosić o skierowanie na inne badania?
 Z prawej strony mojej szczęki pojawiła się twarda "buła". Czuć ją wyraźnie masując dolne okolice policzka, aż po brodę. Ma średnicę około 3 centymetrów. Nie boli, nie ma zaczerwień na skórze, nie widać tego nawet gołym okiem, ale powoduje dyskomfort, poczucie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy zastosować się do zaleceń lekarza rodzinnego.
Czy taka praktyka jest prawidłowa?
Przedwczoraj wypadł mi z zęba tymczasowy opatrunek wraz z zatruciem, mam siódemkę dolną mieć leczoną kanałowo, kanały są już odsłonięte. Czy do czasu wizyty (parę dni) mogę ząb płukać wodą utlenioną lub płynem do płukania jamy ustnej? Na czas jedzenia zabezpieczam ząb watką. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy pilnie zgłosić się do stomatologa.
Co to może być? Dlaczego pojawiają mik się takie plamy na zębach?
Mam ogromny problem i bardzo proszę o pomoc. Dwa lata temu nosiłam aparat ortodontyczny. Wszystko jest w porządku oprócz tego, że mam ogromny problem z osadem nazębnym. Na dolnych jedynkach tworzą się brzydkie i widoczne szare plamy, które powstają już w miesiąc po higienizacji...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Systematyczne wizyty u stomatologa.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Wskazane jus używanie na codzień irygatora.
Gdzie szukać rozwiązania, pomocy?
Od kilku lat częste objawy infekcyjno-podobne, osłabienie, bóle gardła, ucha, przewlekłe bóle zatok (od stycznia 9 raz, objawy trwają ok tydzień i mijają na kilka dni, następnie nawrót objawów) i bardzo częste migreny (średnio 20 miesięcznie) w trakcie leczenia w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Opisanych jest wiele objawów - z każdym z nich należy zgłosić się na wizytę do odpowiedniego specjalisty.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam wizytę stacjonarną u lekarza rodzinnego
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Zalecam wizytę w Poradni Psychiatrycznej celem wyeliminowania zaburzeń z somatyzacją.
Czy ten ból to faktycznie może być wina migdałków, czy gdzie szukać przyczyny?
Jestem na 3 antybiotyku w ciągu dwóch miesięcy. Pierwsza na pewno angina - wysoka gorączka mocny ból gardła, drugi raz lekarz niby stwierdził, że to nawrót anginy dal kolejny antybiotyk, ale nie miałam gorączki, towarzyszył mi ból dziąseł, zębów taki...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska celem zlecenia odpowiedniej diagnostyki i wdrożenia celowanego leczenia.
Victoria Perovic-Kaczmarek
lekarz
Umów wizytę
zalecana wizyta stacjonarna u laryngologa
Czy taka praktyka jest poprawna?
Czy dawka jednorazowa sterydu w postaci maści podanego do kanału zęba będzie działać w ciele aż do momentu wyciągnięcia jej z zęba? Czytałam na ulotce, że nie więcej niż 4 dni, może ona pozostać w kanale, a lekarz nie umówił na wizytę, by to wyjąc. Ponieważ mój organizm ma...
Tomasz Andrzej Szczęsny
onkolog, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Leki działają określony czas najlatwiej je można onadesc na ulotce od producenta.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z lekarzem stomatologiem prowadzącym leczenie.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
każdy lek ma podany czas działania - proszę o kontakt z lekarzem prowadzącym leczenie
Czy we wtorek mogę wykonać laser frakcyjny na twarz u dermatologa?
W piątek idę do stomatologa, prawdopodobnie rozpocznę leczenie kanałowe. Ile przed trzeba odstawić leki przeciwbólowe?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tytuł pytania nie ma żadnego związku z jego treścią.
Jakie może to mieć konsekwencje dla dziecka?
Czy można usunąć bolący ząb (ósemka) w I trymestrze ciąży? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana wizyta u stomatologa celem ustalenia planu postępowania.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, leczenie dentystyczne, w tym usuwanie zębów, jest możliwe w czasie ciąży, jednak każdy przypadek wymaga indywidualnej oceny. Pierwszy trymestr ciąży to czas, kiedy rozwijają się kluczowe struktury ciała dziecka, dlatego wielu lekarzy i dentystów zaleca, aby w miarę możliwości ograniczyć do minimum wszelkie zabiegi medyczne w tym okresie, szczególnie te wymagające znieczulenia ogólnego lub stosowania niektórych leków. Usunięcie ósemki może być konieczne w przypadku poważnego bólu, infekcji lub innych problemów, które mogą negatywnie wpływać na ogólny stan zdrowia ciężarnej i potencjalnie na rozwijające się dziecko. Infekcja w obrębie jamy ustnej jest szczególnie niepożądana, ponieważ może prowadzić do powikłań zarówno u matki, jak i dziecka. Jeśli sytuacja wymaga interwencji w pierwszym trymestrze, należy to zrobić z zachowaniem szczególnej ostrożności: - Lekarz dentysta powinien być poinformowany o ciąży. - Należy minimalizować stosowanie radiografii (rentgena), a jeśli jest to konieczne, używać ochrony (osłona brzucha ołowiową). - Wybór środków znieczulających i antybiotyków musi uwzględniać bezpieczeństwo dla ciąży. Ważne jest, aby przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji skonsultować się zarówno z lekarzem ginekologiem prowadzącym ciążę, jak i z dentystą. Będą oni mogli wspólnie ocenić ryzyko i korzyści związane z zabiegiem oraz zadecydować o najlepszym sposobie postępowania, mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo zarówno matki, jak i dziecka. Pamiętać proszę, że zdrowie jamy ustnej jest ważnym elementem ogólnego stanu zdrowia i może wpływać na przebieg ciąży, dlatego nie należy ignorować problemów dentystycznych, a w razie potrzeby szukać bezpiecznych sposobów ich rozwiązania.
Czy jest jakiś przybliżony czas/okres gdy rana się całkowicie zagoi?
5 miesięcy temu miałem wykonywany zabieg usuwania polipów i torbieli z zatok szczękowych. Na wizycie kontrolnej 1,5 miesiąca po zabiegu lekarz stwierdził, że goi się poprawnie. Chętnie bym wrócił do nieco ekstremalnych rzeczy, jak morsowanie czy trenowanie boksu. Jednak nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4