1. Artykuły
  2. Długie karmienie piersią. Położna, pediatra: dlaczego tak, dlaczego nie

Długie karmienie piersią. Położna, pediatra: dlaczego tak, dlaczego nie

O długim karmieniu piersią mówimy wówczas, gdy kobieta karmi dziecko dłużej niż 12 miesięcy. To trend coraz popularniejszy wśród świadomych mam. Świadomych korzyści, jakie karmienie przynosi nie tylko dziecku, ale i im samym. O tym jakie to korzyści, ale i dlaczego droga do karmienia piersią potrafi być długa i wyboista mówi pediatra dr n. med. Lidia Ostrowska-Nawarycz oraz położna i edukator laktacji, mgr Aleksandra Godlewska.

Długie karmienie piersią. Położna, pediatra: dlaczego tak, dlaczego nie Długie karmienie piersią. Położna, pediatra: dlaczego tak, dlaczego nie
Spis treści
Jak długo karmić dziecko piersią? Jakie korzyści dla dziecka? Jakie korzyści dla matki? Czy tylko zalety? Woda nie mleko i wiele innych mitów Kiedy odstawić dziecko od piersi? Regularne badania nie tylko przy karmieniu piersią

Jak długo karmić dziecko piersią?

 

Zgodnie z wytycznymi WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) zaleca się wyłączne karmienie piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia i kontynuację karmienia do drugiego roku życia dziecka albo dłużej. Tak długo, jak chcą tego mama i dziecko.

 

Kolejne 18 miesięcy, zaczynając od 6 miesiąca życia, WHO zaleca kontynuację karmienia piersią, przy jednoczesnym stopniowym wprowadzaniu pokarmów stałych - wyjaśnia położna Aleksandra Godlewska.

arrow Zapalenie sutka. Co przyniesie ulgę przy karmieniu piersią?
arrow Jak spędzić z dzieckiem Wielkanoc? Psycholog podpowiada rodzicom
arrow Adaptacja przedszkolna: zacznij przygotowania wcześniej. Wskazówki psychologa dziecięcego
arrow Krztusiec. Szczególnie niebezpieczny u niemowląt
arrow Drgawki gorączkowe u dziecka. Co robić? Zachować spokój
arrow Kolka niemowlęca. Mały czy duży problem?

Jakie korzyści dla dziecka?

 

Jak zauważa pediatra Lidia Ostrowska-Nawarycz, korzyści z karmienie piersią są obustronne, zarówno dla dziecka, jak i dla matki.

 

Te dla dziecka to: bezpośredni kontakt fizyczny i psychiczny  przekładający się na prawidłowy rozwój psychofizyczny dziecka.  Mleko kobiece dostarcza dziecku niezbędnych składników odżywczych, zawiera białka swoiste gatunkowo. Zawarte w nim przeciwciała wpływają na odporność i chronią  przed różnymi  infekcjami. Karmienie piersią zmniejsza również ryzyko rozwoju alergii – np. atopowego zapalenia skóry czy astmy. A w przyszłości zmniejsza również ryzyko wystąpienia otyłości czy rozwoju cukrzycy - wylicza.

 

Między 12 a 23 miesiącem życia, mleko matki może dostarczać dziecku około ⅓ dziennego zapotrzebowania energetycznego, a także białka i witaminy, kwas foliowy, wapń, jod, magnez, potas, sód, cynk, żelazo.

 

Pierś mamy to szybkie zapewnienie dziecku jedzenia i picia. A mleko kobiety to zawsze pełnowartościowy posiłek. I to nie ulega zmianie w drugim roku po porodzie  - zauważa położna Aleksandra Godlewska.

 

I jak dodaje:

 

Długie karmienie piersią buduje głęboką więź emocjonalną pomiędzy mamą a dzieckiem. To naturalny uspokajacz, dzięki któremu maluch czuje się bezpieczny i zrelaksowany.

 

Jakie korzyści dla matki?

 

Położna wskazuje, że długie karmienie piersią jest korzystne nie tylko dla dziecka. Karmienie dłużej niż rok to również szereg korzyści dla kobiety:

 

Zmniejszenie ryzyka zachorowania na: raka piersi i jajników, nowotworu tarczycy i trzonu macicy, cukrzycy typu 2, nadciśnienia, osteoporozy w czasie menopauzy, chorób układu krążenia, zapalenia stawów, wystąpienia udaru - wylicza.

 

Czy tylko zalety?

 

Pediatra Lidia Ostrowska-Nawarycz podkreśla, że nie ma żadnych naukowych dowodów wykazujących negatywne skutki długiego karmienia piersią.

 

Położna Aleksandra Godlewska zauważa ponadto:

 

Długie karmienie piętnowane jest czasem przez niektóre celebrytki, pediatrów, członków rodziny czy niestety wciąż jeszcze położne. Jest jednak coraz bardziej popularne wśród świadomych mam. Paramedyczne wady wymieniane przez wiele osób zostały już obalone przez Światową Organizację Zdrowia, doradców laktacyjnych i te położne, które podążają za najnowszymi trendami.

 

Wśród wad wskazywanych przez przeciwników długie karmienia piersią pojawia się: ograniczenie mobilności kobiety, która musi wracać do domu, aby nakarmić dziecko piersią i nieprzespane noce -  dziecko bowiem przyzwyczaja się do ssania piersi jako sposobu na zasypianie.

 

Biorąc pod uwagę ogrom zalet płynących z mleka mamy, a tak małą liczbę wad, wiele karmiących piersią kobiet „przymyka oko” na te niewielkie niedogodności - podkreśla położna.

 

Woda nie mleko i wiele innych mitów

 

Jak zauważa Aleksandra Godlewska, mity związane z długim karmieniem piersią to temat-rzeka.

 

W swojej praktyce najczęściej słyszę opinie, że karmienie piersią na samym początku musi boleć, że płaskie brodawki czy małe piersi uniemożliwiają skuteczne karmienie. Krążą też stereotypy o tym, że mleko po roku karmienia jest bez wartości czy że długie karmienie powoduje próchnicę, niedożywienie, opóźnienie emocjonalne czy opóźnienie mowy - wylicza.

 

I dodaje:

 

Słyszałam również skargi mam karmiących na teściowe, swoje mamy czy siostry, które mówiły, że długie karmienie piersią to fanaberia i dziwactwo. Albo słowa „najlepszych” przyjaciół, którzy twierdzili, że to obrzydliwe, niestosowne, ohydne…

 

Położna przyznaje, że nie są to żadne powody do odstawienia dziecka od piersi ani w 6, ani w 12, ani w 24 czy w 36 miesiącu życia dziecka. Brak wsparcia rodziny i negatywne komentarze płynące z otoczenia mają natomiast ogromny wpływ na decyzję kobiety o zakończeniu karmienia.

 

Kiedy odstawić dziecko od piersi?

 

Nasze ekspertki podkreślają, że najlepszy moment na odstawienie dziecka od piersi to chęci mamy i/lub dziecka.

 

Zawsze jest to indywidualny moment, który może mieć miejsce w różnych miesiącach życia - zauważa Lidia Ostrowska-Nawarycz.

 

Co zrobić, aby zakończenie karmienia było komfortowe dla matki i dziecka?

 

Jeśli taka decyzja zostanie już podjęta, to nie ma idealnej metody dla teamu mama-dziecko, która ułatwi czy załatwi odstawienie od piersi. Czasem dziecko samo się odstawia, czasem mama decyduje się na kurs przygotowujący do tego - odpowiada Aleksandra Godlewska.

 

I dodaje:

 

Myślę, że dużo łatwiej jest odstawić duże dziecko niż niemowlaka. Zazwyczaj około 2-4 roku życia karmień jest już niewiele. Na pewno przyda się dużo cierpliwości i przytulania.

 

Regularne badania nie tylko przy karmieniu piersią

 

Czy długie karmienie piersią jest wskazaniem do wykonywania jakiś szczególnych badań lekarskich przez kobietę? Położna odpowiada:

 

Myślę, że kobieta karmiąca piersią powinna dbać o siebie tak samo jak ta, która nie karmi tak długo i każda inna kobieta. Trzeba pamiętać o regularnych badaniach krwi, wizytach u ginekologa, wykonywaniu cytologii, USG narządu rodnego czy kontroli stomatologicznej - dwa razy w roku.

 

I jak podkreśla, karmienie piersią nie jest przeciwwskazaniem do regularnego wykonywania USG piersi.

Aleksandra Godlewska położna artykuły 1 artykuł więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Położna. Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jest edukatorem laktacyjnym i specjalistą w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego. Pracuje w Centrum Medycznym Patrycja Sodowska w Katowicach, gdzie asystuje w badaniach prenatalnych. Zajmuje się edukacją pacjentek w zakresie połogu, opieki nad noworodkiem, karmienia piersią. Domowe porady laktacyjne udziela na terenie województwa śląskiego. Prowadzi indywidualne zajęcia w szkole rodzenia. 

Lidia Ostrowska-Nawarycz pediatra, hipertensjolog 5.00 / 20 opinii artykuły 4 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Pediatra z 35 letnim stażem zawodowym. Posiada specjalizację w dziedzinie chorób dzieci (II stopnia) oraz hipertensjologii, a także tytuł doktora nauk medycznych. Doświadczenie zawodowe zdobyła w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Wojskowej Akademii Medycznej. 

Wśród swoich pacjentów ma dzieci w każdym wieku - od noworodka do pełnoletniości. Jej pasją jest rozpoznawanie i leczenie nadciśnienia oraz zespołu metabolicznego u dzieci. Dużą wagę przykłada do profilaktyki nadciśnienia tętniczego i otyłości. W leczeniu stosuje również homeopatię.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy mogłabym tabletki wykupić i zacząć stosować w dowolnym momencie z jednoczesnym zachowaniem dodatkowej antykoncepcji przez 7 dni?
W lutym nie wykupiłam recepty na antykoncepcję, okazało się, że recepta nadal jest aktywna do 2025 roku i chciałabym ją wykupić i nadal stosować antykoncepcję hormonalną pomimo przerwy, którą miałam (2 miesiące). 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nie. Tabletki należy zacząć przyjmować od pierwszego dnia krwawienia.
Czy po włożeniu nowego ringu muszę stosować dodatkowe zabezpieczenie?
Stosuje antykoncepcję w postaci krążka dopochwowego. Ostatnio wyjęłam go z opóźnieniem pięciu dni i od razu włożyłam nowy ring. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem, który przepisał antykoncepcję.
Czy jest to w miarę normalna sytuacja? 
Mam pytanie odnośnie plamień w ciąży. Jestem w 6 tygodniu ciąży. Dwa dni temu zaczęłam plamić dość pokaźnie. Szybko udałam się do lekarza prowadzącego, gdzie zrobiono mi USG. Z USG wynikło, że płód rozwija się prawidłowo, a serduszko bije. Dzień później było w porządku żadnych...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Jaka może być przyczyna takich plamień?
Mam 25 lat i jestem w drugiej ciąży 9 tydzień, pierwsza niestety poroniona. Od początku ciąży towarzyszą mi brązowe plamienia, które utrzymują się od rana do popołudnia a na wieczór i noc cisza. Lekarz nie widzi nic niepokojącego, a ja umieram ze strachu. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeśli nie ma Pani zaufania do swojego ginekologa - należy go zmienić.
Czy jeżeli nakleję plaster w dzień kiedy bym brała nową tabletkę, to czy dalej jestem chroniona, czy muszę odczekać jakiś czas przed stosunkiem?
Zmieniam właśnie tabletki antykoncepcyjne na plastry, jestem w trakcie 7-dniowej przerwy. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z lekarzem, który przepisał antykoncepcję.
Czy można zajść w ciążę podczas 7-dniowej przerwy, chodzi o przerwę w antykoncepcji hormonalnej na dostanie krwawienia?
Zażyłam tabletkę po podczas tej właśnie przerwy, bo bałam się, że nie jestem chroniona. Czy teraz mogę normalnie przyjąć opakowanie swoich tabletek antykoncepcyjnych, które ma zacząć brać w sobotę?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tabletki antykoncepcyjne należy przyjmować w taki sam sposób jak dotychczas, bez żadnych modyfikacji.
Czy to zagraża ciąży, czy może się coś stać?
Jestem w 10tc tymczasowo przebywamy w starym domu gdzie wychodzi grzyb na ścianie. Nie mamy możliwości pójść gdzie indziej. Pleśń prawdopodobnie przebija się z obok opuszczonego domu - właściciele wyjechali już dawno temu.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecam konsultacje z ginekologiem prowadzącym
Jaka antykoncepcja będzie odpowiednia?
Jaką można stosować antykoncepcje przy hiperprolaktynemi gruczolaku przysadki mózgowej.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z lekarzem prowadzącym leczenie.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecam konsultacje z lekarzem prowadzącym
Czy to raczej objawy spowodowane powiększaniem się macicy?
Zaczęłam odczuwać dyskomfort/delikatny ból najczęściej podczas chodzenia/ wstawania z łóżka jakby w pachwinach/pochwie/podbrzuszu. Jestem na początku 7 miesiąca ciąży. Poza tymi objawami nic się nie dzieje, nie plamię. Czy te objawy mogą być niepokojące i powinnam zgłosić się do...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Czy długi lot z Wiednia do Japonii w 10 tygodniu ciąży może mieć negatywne skutki na rozwój dziecka?
Zwłaszcza jeśli chodzi o ekspozycję na promieniowanie? Miałam już pierwsze badanie w ramach książeczki zdrowia dziecka i wszystko było w porządku.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Aleksandra Urban-Preisner
lekarz medycyny podróży, lekarz rodzinny, internista
Umów wizytę
Nie istnieją badania sugerujące obecność negatywnych skutków na rozwój dziecka, szczególnie przy zdrowej ciąży :)
Ciąża, a wyjazd.
Jestem w 3 tygodniu ciąży. Czy mogę wyjechać w góry na weekend majowy (500 km) oczywiście nie chodzić po górach.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Aleksandra Urban-Preisner
lekarz medycyny podróży, lekarz rodzinny, internista
Umów wizytę
Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, oczywiście, że Pani może, lekka aktywność fizyczna również nie jest przeciwskazana, nawet jest wskazana :)
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam konsultacje z ginekologiem prowadzącym
Jakie wykona badania?
Jestem po łyżeczkowaniu macicy. Jak wygląda wizyta kontrolna u ginekologa?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzja należy do lekarza wykonującego badanie.
Chciałabym dowiedzieć się, jakie badania powinnam zrobić, aby te objawy się zmniejszyły lub zniknęły.
Od 5 lat odkąd weszłam w menopauzę - miałam różne, bardzo odczuwalne dolegliwości. Niektóre minęły, a inne nadal mi towarzyszą. Mam między innymi objaw, który wybudza mnie ze snu. Mianowicie gdy śpię, wybudza mnie uczucie, jakby krew odpływała mi nagle do stóp lub...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Jaka może być przyczyna wycieku ropy?
4 miesiące temu miałam usuwany ropień piersi i niestety od tego czasu był już 3-krotnie nacinany. Z Miejsca po drenie cały czas sączy się ropa. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u lekarza prowadzącego.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam konsultacje z lekarzem prowadzącym
Czy faktycznie mogę mieć cukrzycę ciążową i czy jest się czego obawiać?
Jestem w 22tc i dziś będąc u lekarza, stwierdził on razem z położną, że mam zbyt wysoki cukier po 1h od glukozy. W następnym tygodniu mam umówioną wizytę u diabetologa. Waga przed ciążą w normie. Jedynie czasem sporadycznie, już nawet przed ciążą zdarzało mi się, że gdy zbyt długo nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Z tym pytaniem należy zwrócić się do diabetologa podczas umówionej wizyty.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę