1. Artykuły
  2. Bakterie Legionella. Jakie objawy daje legionelloza?

Bakterie Legionella. Jakie objawy daje legionelloza?

W województwie podkarpackim ponad 70 osób walczy z legionellozą. Niestety siedmiu pacjentów zmarło. Nadal nie jest znane źródło zakażenia. Choroba legionistów jest szczególnie niebezpieczna dla osób starszych, z obniżoną odpornością i przewlekle chorych. Jakie są objawy tej choroby i czy da się jej zapobiec?

Bakterie Legionella. Jakie objawy daje legionelloza? Bakterie Legionella. Jakie objawy daje legionelloza?
Spis treści
Legionelloza. Tajemnicza choroba Legionelloza. Mechanizm zakażenia Legionelloza. Objawy Legionelloza. Grupy ryzyka Legionelloza. Leczenie Legionella. Profilaktyka

Legionelloza. Tajemnicza choroba

 

Choroba legionistów, znana również jako legionelloza lub gorączka legionistów, została po raz pierwszy rozpoznana w 1976 roku w trakcie konwencji weteranów wojennych American Legion w Filadelfii. Podczas tego wydarzenia wielu jego uczestników zachorowało na nietypowe zapalenie płuc. Niestety odnotowano ofiary śmiertelne. Początkowo nie była znana przyczyna tej tajemniczej epidemii.

 

Po dokładnym śledztwie ustalono, że źródłem infekcji była bakteria Legionella pneumophila, która namnażała się w chłodni hotelowej. Bakterie te przedostawały się do powietrza w postaci aerozoli, które były wdychane przez uczestników konwencji. To doprowadziło do zakażeń dróg oddechowych u osób narażonych na kontakt z zanieczyszczoną wodą.

 

Odkryto, że bakterie Legionella występują naturalnie w środowisku, zwłaszcza w wodzie słodkiej i ściekowej. Zakażenia legionellą mogą wystąpić w wyniku wdychania aerozoli zanieczyszczonych bakteriami wody, na przykład z chłodni, klimatyzacji, pryszniców czy fontann.

 

W związku z tymi odkryciami wprowadzono przepisy regulujące standardy higieny w systemach wodnych, aby zminimalizować ryzyko zakażeń.

 

arrow Legionelloza. Jak w warunkach domowych chronić się przed bakterią Legionella?

Legionelloza. Mechanizm zakażenia

 

Bakterie Legionella żyją w wodzie. Do ich namnażania się może  się przyczynić stojąca woda w sieciach wodociągowych, a także odpowiednia temperatura od 20°C a 50°C. Możliwym źródłem zakażenia dla człowieka jest woda i aerozol wodny, o średnicy kropel od 2 do 5 mm zawierający bakterie z rodzaju Legionella. Zakażenie następuje wyłącznie poprzez wdychanie aerozoli zawierających te bakterie.

 

Bakterie Legionella mogą rosnąć w systemach klimatyzacyjnych, chłodniach i innych urządzeniach, które zawierają wodę. Kiedy ta woda zostaje rozpylona w postaci aerozoli (małych kropelek), osoby wdychające te aerozole mogą być narażone na zakażenie.

 

Równie niebezpieczna może okazać się woda w prysznicach, fontannach (szczególnie wewnętrznych) i innych urządzeniach. Jeżeli dojdzie do rozpylenia zakażonej wody, grozi to infekcją i niebezpiecznymi powikłaniami dla pacjentów.

 

Na zakażenie narażone mogą być również osoby przebywające w hotelach, basenach, spa i innych miejscach, gdzie występują urządzenia wodne. Przykładem mogą być badania wody w japońskim hotelu Daimaru Besso w Chikushino. Stężenie bakterii Legionella w basenie koło hotelu przekroczyło wtedy normę aż 3700 razy.

 

Warto zaznaczyć, że zakażenie Legionellą nie jest przenoszone z osoby na osobę, nie narazimy się również poprzez wypicie skażonej wody.

 

Legionelloza. Objawy

 

Objawy legionellozy przypominają najczęściej objawy grypy lub zapalenia płuc. Występują one zazwyczaj 2-10 dni po ekspozycji na bakterie legionella. Pierwszym objawem zakażenia może być wysoka nagle pojawiająca się gorączka. Pacjenci skarżą się również na dreszcze, bóle głowy, bóle mięśniowe, kaszel, zmęczenie. Niepokój powinny również wzbudzić bóle w klatce piersiowej. Objawy mogą pochodzić również z układu pokarmowego.

 

Ciężkie zakażenie Legionellą może prowadzić do zapalenia płuc. W przypadku wystąpienia podejrzenia o zakażenie legionellą, ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

 

Legionelloza. Grupy ryzyka

 

Zakażenie Legionellą może dotyczy każdego, niemniej są grupy osób, które narażone są na poważne powikłania chorobowe. Z pewnością mowa tu o seniorach - osobach po 50 roku życia. Niebezpieczeństwo może grozić również osobom z osłabionym układem immunologicznym, palaczom, przewlekle chorym (cukrzyca, choroby układu oddechowego, choroby kardiologiczne). Na stan swojego zdrowia powinni zwrócić uwagę podróżujący, którzy narażeni są na różne systemy wodne w hotelach, na statkach itp,, a także przedstawiciele niektórych zawodów. Legionelloza rzadziej rozwija się u kobiet.

 

Jak podaje WHO 75-80% chorych przekroczyło 50 rok życia, a wśród nich 60 do 70% stanowią mężczyźni.

 

Legionelloza. Leczenie

 

Legionella w ciężkim przebiegu leczona jest antybiotykami.  Sprawdzają się antybiotyki makrolidowe (azytromycyna) oraz środki z grupy fluorochinolonów (moksyfloksacyna, gemifloksacyna, cyprofloksacyna). Zastosowanie może mieć również tetracyklina.

 

Legionella. Profilaktyka

 

Nie ma szczepień przeciw legionelli. Możemy jednak zminimalizować ryzyko zakażenia poprzez stosowanie kilku prostych zasad:

 

  • Należy systematycznie czyścić i dezynfekować urządzenia, takie jak: prysznice, kraniki i fontanny.
  • Utrzymywanie wody w odpowiedniej temperaturze.
  • Przepłukiwanie nośników wody, szczególnie tych, które przez dłuższy czas nie były używane.
  • Unikanie mgiełek wodnych.
  • Szczególną ostrożność powinny zachować osoby starsze, chore i dzieci.

 

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie wskazuje następujące metody redukowania zagrożenia zakażeniem:

 

  • Regularnie czyść i dezynfekuj urządzenia natryskowe w domu (głowice natryskowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem) zgodnie z zaleceniami producenta.
  • Po nieużywaniu kranu ponad 2 tygodnie odkręć wodę na przynajmniej 2 minuty, zanim zaczniesz z niej korzystać.
  • Okresowo opróżniaj i przepłukuj urządzenia grzewcze zgodnie z zaleceniami producenta, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia.
  • Jeśli możesz, zachowaj temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60 stopni Celsjusza.

 

Bibliografia:

https://legionella.pl/artykuly-pl/choroba-legionistow-historia/
https://www.gov.pl/web/psse-rzeszow/legionelloza---co-powinienes-wiedziec
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/legionellosis

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy potrzebuję robić ponowię gastroskopię, czy potrzebuje dalszego leczenia antybiotykami?
Dzień dobry jestem już 1,5 miesiąca po leczeniu Helicobakter Pylerą. Już było wszystko dobrze, przez około 2 miesiące (oprócz tego efektu odbicia po) jakoś półtora tygodnia temu znowu pojawiła się zgaga, odbijanie, gula w gardle i ból nadbrzusza.  Czy to może być objaw...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana konsultacja gastrologiczna (bądź wizyta kontrolna u lek.prowadzącego gastrologa).
Czy mogę wykonać to badanie tuż po, czy należy odczekać, aby wynik był miarodajny?
Lekarz endokrynolog zlecił mi badanie na Metoksykatecholaminy w dzm. Wizytę mam za ponad dwa tygodnie i całkowicie zapomniałam, że muszę je zrobić. Na wynik czeka się od 2-11 dni z tego co wyczytałam, a ja aktualnie jestem w trakcie miesiączki. 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Co do czasu oczekiwania najlepiej skontaktować się z laboratorium, w którym będzie wykonywane badanie. DZM zaleca się wykonywać conajmniej 3 dni po zakończeniu miesiączki.
Co z tymi bakteriami w nasieniu? Czemu zawsze inna wychodzi?
Jestem mężczyzną I od kilku miesięcy mam stan zapalny napletka. Porobiłem kilkukrotnie mnóstwo różnych badań, wymazów, posiewów. I zawsze z posiewu nasienia wychodzi mi różna bakteria, dwa antybiotyki ju zjadłem i dalej wychodzą. Jak to tej pory to są one: 1...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana kontrola urologiczna, z oceną dotychczasowej historii choroby, aktualnych wyników badań i obecnie zgłaszanych dolegliwości.
Czy jest możliwe zarażenie się od kota wścieklizna?
Kot przyszedł do domu ze zranioną łapa, nie wiadomo co go dotykało ani jakie zwierze mogło go ugryźć. Na ręce mam małe zadrapanie, a miałam kontakt z kotem, jego odchodami i ślina. Nie zostałam pogryziona. Boję się, że przez tę małą ranę mogłam się czymś zarazić.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana pilna konsultacja u lekarza rodzinnego
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy się zgłosić do zakaźnej izby przyjąć celem podjęcia decyzji w sprawie zastosowania odpowiedniej profilaktyki przeciw wściekliźnie.
Co może oznaczać żelazo ponad normę przy niskiej ferrytynie (przy dolnej granicy) u dorosłego mężczyzny?
Co powinno się zrobić gdy osoba w zaostrzeniu WZJG mając krwawe biegunki, pozbywa się przecież żelaza, ale ma go dużo ponad normę? 
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana poszerzona diagnostyka laboratoryjna - proszę udać się na wizytę do lekarza rodzinnego.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wszystkie wyniki badań laboratoryjnych - a nie tylko wybrane parametry należy skonsultować z lekarzem.
Kiedy po skończonym leczeniu mogę wypić alkohol?
Aktualnie biorę antybiotyk na zapalenie pęcherza (2x dziennie). Ostatnią dawkę biorę w piątek. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Czy to może być rak jelita grubego?
Od dzieciństwa cierpiałam na zaparcia, które zniknęły gdy zaczęłam leczyć wykryte Hashimoto. Obawiam się, że mam raka jelita grubego mimo młodego wieku - 22 lata. Obecnie większość moich wypróżnień to luźne stolce, ale występują również naprzemiennie z tymi trudnymi do...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja proktologiczna.
Czy to jest to samo co wysycenie transferyny?
Mam nie typowe pytanie - dostałam od lekarza skierowania na badania takie jak saturacja transferyny. Potrzebuje to badanie zrobić, jak najszybciej a laboratorium mówią, że nie mają takiego badania.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy tę kwestię skonsultować z lekarzem kierującym na badanie.
Dostanę jakieś porady, żeby zmniejszyć nadmiar śliny?
Mam 21 lat, posiadam taki problem, że od paru lat dręczy mnie nadmiar śliny w jamie ustnej. Najgorzej jest rano od razu po przebudzeniu się mam pełno śliny jamie ustnej i muszę wypluwać lub połykać. Problem ten powstał od tego, że jadłem bardzo dużo ostrego jedzenia. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z dietetykiem.
Mateusz Wysocki
logopeda, terapeuta miofunkcjonalny
Umów wizytę
Najlepiej zgłosić się na konsultację do laryngologa, który zbada ślinianki. Problem nie zawsze musi być wynikiem złej diety.
Nie wiem, czy udać się z tym do lekarza i nie wiem do jakiego.
Od jakiegoś czasu są momenty, że ręce robią mi się kompletnie lodowate i zaczynają sinieć, czasami przechodzi samoistnie, czasami sama muszę się ogrzać wtedy. Kompletnie nie wiem, co może to powodować, mam 18 lat i choruje na cukrzycę typu 1, może to mieć jakieś powiązanie? Problemów z...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tek sprawie skonsultować się z lekarzem prowadzącym leczenie cukrzycy, on podejmie decyzję co do ewentualnej dalszej diagnostyki.
Czy powinienem przełożyć wykonanie tatuażu?
Czy mogę iść na umówioną sesję na tatuaż, jeżeli wykryto u mnie bakterie chlamydi w gardle i glistę ludzką? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Samo wykrycie patogenów nie stanowi przeciwwskazania. Należy jednak zgłosić się do lekarza i podjąć odpowiednie leczenie.
Czy zalegająca krew to powód do niepokoju?
Jakiś czas temu miałam przeprowadzoną skleroterapie piankową, teraz na każdej wizycie lekarza odsącza mi krew strzykawką z krwiaków, czy to normalne?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u lekarza prowadzącego leczenie.
Czy jest sens robić kolanoskopię?
Jestem młodym mężczyzną dużo pracującym przy komputerze. Mam problem z nietypowymi bólami w podbrzuszu (zwłaszcza po lewej stronie, nad pachwiną), zawsze gdy mam w ręce tablet, laptop na kolanach czy nawet gdy stoję przy kserokopiarce oraz mniejsze przy schylaniu się. Laptop na biurku nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u chirurga ogólnego.
Jaka może być przyczyna, co powinienem teraz zrobić?
W mojej morfologi od kilku lat powtarza się schemat: erytrocyty obniżone, podwyższone MCV i MCH. Hemoglobina, hematokryt, żelazo i ferrytyna w normie. Kiedyś zdiagnozowano głęboki niedobór kwasu foliowego (witamina B12 była w normie). Po suplementacji kwas foliowy był nawet powyżej normy,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy to może być anemia?
Od ponad miesiąca ciągle się źle czuje. Zaczęło się od zakażenia górnych dróg oddechowych gdy myślałam, że choroba już za mną zaczęły się zawroty głowy, miałam rezonans, z którego nic nie wyszło. Badania krwi niby też dobre. Ale ciągle czuje się osłabiona, mam bladą...
Aleksandra Urban-Preisner
lekarz medycyny podróży, lekarz rodzinny, internista
Umów wizytę
Jest to bardzo możliwe, morfologia może być prawidłowo mimo obecności utajonej anemii, na pewno musi mieć Pani poszerzoną listę badań oraz badanie stacjonarne.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Victoria Perovic-Kaczmarek
lekarz
Umów wizytę
konieczna wizyta stacjonarna, możliwe ze będzie konieczna poszerzona diagnostyka
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4