1. Artykuły
  2. Legionelloza. Jak w warunkach domowych chronić się przed bakterią Legionella?

Legionelloza. Jak w warunkach domowych chronić się przed bakterią Legionella?

Legionella pneumophila choć jest mała i niemożliwa do zauważenia gołym okiem, jej obecność może mieć poważne konsekwencje. W związku z zagrożeniem warto wiedzieć w jaki sposób zadbać o instalację wodociągową w swoim domu, by zminimalizować ryzyko namnażania bakterii.

Legionelloza. Jak w warunkach domowych chronić się przed bakterią Legionella? Legionelloza. Jak w warunkach domowych chronić się przed bakterią Legionella?
Spis treści
Legionella. Jest i będzie Legionella. Problem pojawia się w miejscu, gdzie woda jest podgrzewana Legionella. Woda jest produktem krótkoterminowym

W niewidzialnym świecie mikrobów, istnieje groźna bakteria, której rozwój może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi. Legionella, mała i niezwykle niebezpieczna, wciąż zagraża życiu ponad 150 mieszkańców Podkarpacia. Do tej pory w szpitalach zmarło 16 osób, jak podaje rzeszowski sanepid, każdy ze zmarłych pacjentów cierpiał na choroby współistniejące.

 

W środę (30.08.) w porannej audycji Radia 357, gościem Marcina Łukawskiego był dr inż. Tadeusz Rzepecki, Przewodniczący Rady Izby Wodociągi Polskie, Dyrektor Tarnowskich Wodociągów. Prowadzący audycję zapytał gościa o realny wpływ wodociągów na zabezpieczenie wody przed zakażeniem bakterią Legionella pneumophila:

 

W zakresie Legionelli wodociągi nie mają żadnej przestrzeni do działania. Legionella jest bakterią, która podlega badaniu, a obowiązek badania jest nałożony na każdego, kto dysponuje wewnętrznym systemem wodociągowym, czyli wewnątrz nieruchomości. Mowa tu przede wszystkim o obiektach szczególnie wrażliwych, czyli o obiektach, gdzie znajdują się osoby o obniżonej odpornosci, czyli w układach, które funkcjonują jako obiegi wody ciepłej. Z pewnością są to domy pomocy społecznej czy szpitale - wyjaśnił rozmówca dr inż. Tadeusz Rzepecki.

 

I dodał:

 

Ani polskie przepisy, ani dyrektywy Unii Europejskiej nie nakładają obowiązku badania jakości wody w zakresie zawartości Legionelli. A dlaczego? Dlatego, że Legionella w temperaturach, które znajdują się w sieci wodociągowej w ogóle nie ma szans na rozwój.

 

Legionella. Jest i będzie

 

Bakteria Legionella pneumophila nie jest bakterią obcą naszemu środowisku. Jej niekontrolowanemu namnażaniu sprzyjają konkretne warunki:

 

  • wilgotne środowisko, takie jak instalacje wodne, klimatyzacje, fontanny i zbiorniki wodne;
  • temperatury między 20°C a 55°C;
  • zanieczyszczenia organiczne, jak osady czy biofilm;

 

Jak wyjaśnił dr inż. Tadeusz Rzepecki:

 

Legionella jest i będzie. To bakteria, która jest stale obecna w naszym środowisku, jest w każdym zbiorniku wodnym, jest także w wodzie dostarczanej do naszych domów, ale jest jej mało i dlatego, jest niegroźna z punktu widzenia skutków jej istnienia.

 

arrow Bakterie Legionella. Jakie objawy daje legionelloza?

Legionella. Problem pojawia się w miejscu, gdzie woda jest podgrzewana

 

Jak podkreśla Przewodniczący IGWP realny problem niekontrolowanego namnażania się bakterii, pojawia się w miejscu, gdzie woda jest podgrzewana. Gość audycji skupił się na skutecznym rozwiązaniu w wewnętrznych systemach wodociągowych, czyli wewnątrz nieruchomości:

 

Działania dezynfekujące są niezmiernie proste. To dezynfekcja termiczna - polega na półgodzinnym podgrzaniu wody do 70°C. Dezynfekcja termiczna powinna być wykonywana w środku nocy i pod kontrolą, ze względu na wysoką temperaturę wody. Dezynfekcja chemiczna prowadzona przez wodociągi wspomaga tylko dezynfekcję termiczną.

 

Rzecz tyczy się również małych gospodarstw domowych, szczególnie tych, w których dochodzi do recyrkulacji wody.

 

Legionella. Woda jest produktem krótkoterminowym

 

Jak podkreśla Tadeusz Rzepecki, należy pamiętać, że woda jest produktem krótkoterminowym, jeżeli chodzi o świeżość. Zatem jeśli jesteśmy nieobecni w domu tydzień bądź dwa warto:

 

Odpuścić wodę w ilości 2 do 3 litrów, dopiero kiedy woda stanie się zimna i wtedy możemy z niej skorzystać. Odpuszczoną wodę można wykorzystać do podlewania chociażby kwiatów czy ogrodów - radzi dr inż. Tadeusz Rzepecki.

 

Źródło: Radio 357

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy potrzebuję robić ponowię gastroskopię, czy potrzebuje dalszego leczenia antybiotykami?
Dzień dobry jestem już 1,5 miesiąca po leczeniu Helicobakter Pylerą. Już było wszystko dobrze, przez około 2 miesiące (oprócz tego efektu odbicia po) jakoś półtora tygodnia temu znowu pojawiła się zgaga, odbijanie, gula w gardle i ból nadbrzusza.  Czy to może być objaw...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana konsultacja gastrologiczna (bądź wizyta kontrolna u lek.prowadzącego gastrologa).
Czy mogę wykonać to badanie tuż po, czy należy odczekać, aby wynik był miarodajny?
Lekarz endokrynolog zlecił mi badanie na Metoksykatecholaminy w dzm. Wizytę mam za ponad dwa tygodnie i całkowicie zapomniałam, że muszę je zrobić. Na wynik czeka się od 2-11 dni z tego co wyczytałam, a ja aktualnie jestem w trakcie miesiączki. 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Co do czasu oczekiwania najlepiej skontaktować się z laboratorium, w którym będzie wykonywane badanie. DZM zaleca się wykonywać conajmniej 3 dni po zakończeniu miesiączki.
Co z tymi bakteriami w nasieniu? Czemu zawsze inna wychodzi?
Jestem mężczyzną I od kilku miesięcy mam stan zapalny napletka. Porobiłem kilkukrotnie mnóstwo różnych badań, wymazów, posiewów. I zawsze z posiewu nasienia wychodzi mi różna bakteria, dwa antybiotyki ju zjadłem i dalej wychodzą. Jak to tej pory to są one: 1...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana kontrola urologiczna, z oceną dotychczasowej historii choroby, aktualnych wyników badań i obecnie zgłaszanych dolegliwości.
Czy jest możliwe zarażenie się od kota wścieklizna?
Kot przyszedł do domu ze zranioną łapa, nie wiadomo co go dotykało ani jakie zwierze mogło go ugryźć. Na ręce mam małe zadrapanie, a miałam kontakt z kotem, jego odchodami i ślina. Nie zostałam pogryziona. Boję się, że przez tę małą ranę mogłam się czymś zarazić.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana pilna konsultacja u lekarza rodzinnego
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy się zgłosić do zakaźnej izby przyjąć celem podjęcia decyzji w sprawie zastosowania odpowiedniej profilaktyki przeciw wściekliźnie.
Co może oznaczać żelazo ponad normę przy niskiej ferrytynie (przy dolnej granicy) u dorosłego mężczyzny?
Co powinno się zrobić gdy osoba w zaostrzeniu WZJG mając krwawe biegunki, pozbywa się przecież żelaza, ale ma go dużo ponad normę? 
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana poszerzona diagnostyka laboratoryjna - proszę udać się na wizytę do lekarza rodzinnego.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wszystkie wyniki badań laboratoryjnych - a nie tylko wybrane parametry należy skonsultować z lekarzem.
Kiedy po skończonym leczeniu mogę wypić alkohol?
Aktualnie biorę antybiotyk na zapalenie pęcherza (2x dziennie). Ostatnią dawkę biorę w piątek. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Czy to może być rak jelita grubego?
Od dzieciństwa cierpiałam na zaparcia, które zniknęły gdy zaczęłam leczyć wykryte Hashimoto. Obawiam się, że mam raka jelita grubego mimo młodego wieku - 22 lata. Obecnie większość moich wypróżnień to luźne stolce, ale występują również naprzemiennie z tymi trudnymi do...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja proktologiczna.
Czy to jest to samo co wysycenie transferyny?
Mam nie typowe pytanie - dostałam od lekarza skierowania na badania takie jak saturacja transferyny. Potrzebuje to badanie zrobić, jak najszybciej a laboratorium mówią, że nie mają takiego badania.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy tę kwestię skonsultować z lekarzem kierującym na badanie.
Dostanę jakieś porady, żeby zmniejszyć nadmiar śliny?
Mam 21 lat, posiadam taki problem, że od paru lat dręczy mnie nadmiar śliny w jamie ustnej. Najgorzej jest rano od razu po przebudzeniu się mam pełno śliny jamie ustnej i muszę wypluwać lub połykać. Problem ten powstał od tego, że jadłem bardzo dużo ostrego jedzenia. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z dietetykiem.
Mateusz Wysocki
logopeda, terapeuta miofunkcjonalny
Umów wizytę
Najlepiej zgłosić się na konsultację do laryngologa, który zbada ślinianki. Problem nie zawsze musi być wynikiem złej diety.
Nie wiem, czy udać się z tym do lekarza i nie wiem do jakiego.
Od jakiegoś czasu są momenty, że ręce robią mi się kompletnie lodowate i zaczynają sinieć, czasami przechodzi samoistnie, czasami sama muszę się ogrzać wtedy. Kompletnie nie wiem, co może to powodować, mam 18 lat i choruje na cukrzycę typu 1, może to mieć jakieś powiązanie? Problemów z...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tek sprawie skonsultować się z lekarzem prowadzącym leczenie cukrzycy, on podejmie decyzję co do ewentualnej dalszej diagnostyki.
Czy powinienem przełożyć wykonanie tatuażu?
Czy mogę iść na umówioną sesję na tatuaż, jeżeli wykryto u mnie bakterie chlamydi w gardle i glistę ludzką? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Samo wykrycie patogenów nie stanowi przeciwwskazania. Należy jednak zgłosić się do lekarza i podjąć odpowiednie leczenie.
Czy zalegająca krew to powód do niepokoju?
Jakiś czas temu miałam przeprowadzoną skleroterapie piankową, teraz na każdej wizycie lekarza odsącza mi krew strzykawką z krwiaków, czy to normalne?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u lekarza prowadzącego leczenie.
Czy jest sens robić kolanoskopię?
Jestem młodym mężczyzną dużo pracującym przy komputerze. Mam problem z nietypowymi bólami w podbrzuszu (zwłaszcza po lewej stronie, nad pachwiną), zawsze gdy mam w ręce tablet, laptop na kolanach czy nawet gdy stoję przy kserokopiarce oraz mniejsze przy schylaniu się. Laptop na biurku nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u chirurga ogólnego.
Jaka może być przyczyna, co powinienem teraz zrobić?
W mojej morfologi od kilku lat powtarza się schemat: erytrocyty obniżone, podwyższone MCV i MCH. Hemoglobina, hematokryt, żelazo i ferrytyna w normie. Kiedyś zdiagnozowano głęboki niedobór kwasu foliowego (witamina B12 była w normie). Po suplementacji kwas foliowy był nawet powyżej normy,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy to może być anemia?
Od ponad miesiąca ciągle się źle czuje. Zaczęło się od zakażenia górnych dróg oddechowych gdy myślałam, że choroba już za mną zaczęły się zawroty głowy, miałam rezonans, z którego nic nie wyszło. Badania krwi niby też dobre. Ale ciągle czuje się osłabiona, mam bladą...
Aleksandra Urban-Preisner
lekarz medycyny podróży, lekarz rodzinny, internista
Umów wizytę
Jest to bardzo możliwe, morfologia może być prawidłowo mimo obecności utajonej anemii, na pewno musi mieć Pani poszerzoną listę badań oraz badanie stacjonarne.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Victoria Perovic-Kaczmarek
lekarz
Umów wizytę
konieczna wizyta stacjonarna, możliwe ze będzie konieczna poszerzona diagnostyka
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4