1. Artykuły
  2. Leki psychotropowe i narkotyczne - co warto o nich wiedzieć i kto je może przepisać?

Leki psychotropowe i narkotyczne - co warto o nich wiedzieć i kto je może przepisać?

Nazwa “leki psychotropowe” może nieść ze sobą różne skojarzenia, powszechnie w społeczeństwie raczej negatywne. Jak definiujemy leki psychotropowe i narkotyczne i kto je może przepisać?

Leki psychotropowe i narkotyczne - co warto o nich wiedzieć i kto je może przepisać? Leki psychotropowe i narkotyczne - co warto o nich wiedzieć i kto je może przepisać?
Spis treści
Czym są leki psychotropowe? Jak działają leki psychotropowe? Rodzaje leków psychotropowych Leki psychoanaleptyczne Leki psycholeptyczne Leki normotymiczne Czy leki psychotropowe uzależniają? Leki psychotropowe w ciąży Leki narkotyczne Kto może przepisywać leki psychotropowe i narkotyczne?

Czym są leki psychotropowe?

 

Leki psychotropowe to substancje wykorzystywane w terapii zaburzeń psychicznych, tj. zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowe czy zaburzenia snu. Dzielimy je na leki psychoanaleptyczne (w tym przeciwdepresyjne), psycholeptyczne (w tym przeciwlękowe, przeciwpsychotyczne i nasenne) oraz normotymiczne.

 

arrow Benzodiazepin i oxycontin. Dlaczego Polacy ich nadużywają?
arrow Fentanyl. Psychoterapeutka o niepokojącym zjawisku w Polsce
arrow Mefedron: groźny narkotyk nowej generacji
arrow Fentanyl. Czy Polacy obawiają się fali uzależnień? Sondaż
arrow Fentanyl: zastosowania medyczne, działanie, uzależnienie i leczenie
arrow Omeprazol - wskazania do stosowania

Jak działają leki psychotropowe?

 

Substancje te posiadają zdolność do przenikania bariery krew-mózg i dzięki temu oddziaływania na funkcje ośrodkowego układu nerwowego. Większość z nich nie wykazuje natychmiastowego działania, a konieczne jest ich długotrwałe stosowanie dla uzyskania spodziewanego efektu terapeutycznego (niejednokrotnie należy spodziewać się rezultatów dopiero po kilku tygodniach). Najczęściej są one stosowane w połączeniu z odpowiednimi działaniami z zakresu pomocy psychologicznej, w tym psychoterapii, a rzadko przepisuje się je jako główny i jedyny środek leczenia.

 

Rodzaje leków psychotropowych

 

Pod pojęciem “leki psychotropowe” kryje się szeroka grupa specyficznie działających środków, gdzie wyróżniamy:

 

Leki psychoanaleptyczne

 

Do tej grupy należą:

 

  • leki przeciwdepresyjne

 

Jest to niezwykle rozległa grupa leków, które stosowane są głównie w przypadku zaburzeń depresyjnych występujących w przebiegu zaburzeń nastroju. Ich działania obejmują m.in. wpływ na zwrotny wychwyt określonych neuroprzekaźników w OUN (np. serotoniny), ich degradację, bezpośrednie działanie na określone receptory synaptyczne, a także na przekazywanie sygnałów w neuronie.

 

  • leki psychostymulujące i nootropowe

 

Leki psychostymulujące to takie, które pobudzają stan psychiczny, a większość z nich zalicza się również do środków odurzających. W skład tej grupy wchodzą m.in. kofeina, kokaina, amfetamina, a ze środków sprzedawanych w aptece na receptę piracetam czy winpocetyna. Ich głównym zadaniem jest poprawa koncentracji i pamięci, czyli funkcji poznawczych.

 

Leki psycholeptyczne

 

Czyli leki przeciwpsychotyczne wykorzystywane np. w leczeniu schizofrenii, przeciwlękowe - anksjolityczne (np. benzodiazepiny) o działaniu nasennym i uspokajającym, a także leki nasenne stosowane w sytuacji krótkotrwałego leczenia problemów ze snem.

 

Leki normotymiczne

 

Stosuje się je w celu ustabilizowania nastroju i normalizowania jego zaburzeń, głównie w chorobie afektywnej dwubiegunowej. Zaliczamy do nich m.in. sole litu, kwas walproinowy czy klozapinę.

 

Czy leki psychotropowe uzależniają?

 

Większość leków psychotropowych nie wykazuje działania uzależniającego, z wyjątkiem benzodiazepin, które silnie uzależniają. Benzodiazepiny stosowane są w leczeniu silnych stanów lękowych, nasennie i przeciwdrgawkowo. Często obawy pacjentów skupiają się na tym, iż gdy już zaczną przyjmować leki psychotropowe, to nigdy się od nich nie uwolnią, z racji tego, że nie będą w stanie ich odstawić. Takie wyobrażenie jest jednak nieprawdziwe. Większość osób po zakończonej terapii odstawia zażywane leki, ale zawsze powinno dziać się to pod okiem lekarza prowadzącego.

 

Leki psychotropowe w ciąży

 

Decyzja co do stosowania u ciężarnych leków psychotropowych jest kwestią indywidualną i powinna być podejmowana tylko i wyłącznie przez lekarza specjalistę. Należy upewnić się, że choroba matki jest na tyle zagrażająca jej i rozwijającemu się płodowi, że przeważa nad ewentualnym ryzykiem jego uszkodzenia w przebiegu farmakoterapii.

 

Leki narkotyczne

 

Do tej grupy zaliczamy opioidowe leki przeciwbólowe stosowane w celu uśmierzenia bólu pooperacyjnego, pourazowego, przewlekłego, a także nowotworowego. Ich działanie polega na blokowaniu receptorów opioidowych, które odpowiadają za transmisję impulsów bólowych do mózgu. Do substancji tych zaliczamy m.in.:

 

  • morfinę,
  • fentanyl,
  • kodeinę,
  • tramadol.

 

UWAGA! Leki opioidowe wywołują szereg groźnych dla życia i zdrowia skutków ubocznych, a także silnie uzależniają. Wykazują działanie depresyjne na ośrodek oddechowy w OUN, co może grozić zatrzymaniem oddechu. Stąd stosowanie tych środków powinno odbywać się pod ścisłym nadzorem lekarskim.

 

Kto może przepisywać leki psychotropowe i narkotyczne?

 

Wskazane jest, aby leczenie psychiatryczne prowadził lekarz psychiatra, zwłaszcza jeśli leki,  np. antydepresyjne przepisywane są po raz pierwszy - wtedy konieczne jest zebranie pełnego wywiadu psychiatrycznego. W dalszej kolejności lekarz POZ ma możliwość przedłużania wcześniej wystawionych recept, o ile w dokumentacji medycznej jest zawarta historia leczenia pacjenta. Każdy lekarz posiadający prawo do wykonywania zawodu ma prawo do wystawiania tego typu recept, o ile istnieje do tego podstawa.

 

Warto wiedzieć, iż recepty papierowe i elektroniczne na leki, które zawierają substancje narkotyczne i psychotropowe mogą zawierać ilość leku na maksymalnie 90 dni leczenia, a recepta taka ważna jest 30 dni od daty wystawienia. Co więcej, na takim druku powinny znajdować się ściśle określone informacje o sposobie dawkowania i łącznej dawce leku.

 

Recepta online - jeśli potrzebujesz recepty, skorzystaj z konsultacji z lekarzem dzięki haloDoctor. W przypadku braku możliwości skorzystania z wizyty stacjonarnej, zachęcamy do umówienia się na konsultację online, w formie wideorozmowy.

 

haloDoctor nie jest placówką medyczną, a powyższy tekst ma jedynie charakter poglądowy, nie stanowi wykładni prawa.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online

Wypełnij formularz recepty i przejdź do konsultacji lekarskiej online.

Recepta online. Konsultacja lekarska
w 5 min / 59zł

pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
Lekarz po zapoznaniu się z danymi każdorazowo decyduje o zasadności wystawienia recepty.
Najnowsze pytania pacjentów
Czy mogę do dotychczas zażywanych leków psychotropowych dołączyć dodatkowe na bezsenność?
Przyjmuję leki psychotropowe, a mianowicie wenflaksynę i kwetiapinę. Czy można by było jeszcze do tego dołączyć jakiś lek nasenny na bezsenność gdybym odwiedził psychiatrę? Ponieważ zmagam się z ekstremalną bezsennością w ostatnich dniach.
Katarzyna Lorentz-Nejno
lekarz rehabilitacji medycznej, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Lekarz psychiatra dobierze odpowiednie leczenie zaburzeń snu. Czasem wystarcza zmiana pory podawania leków przeciwdepresyjnych.
Marcin Myszura
lekarz
Umów wizytę
Należy skonsultować się z psychiatrą.
Co zrobić gdy podczas kontroli ZUS nie zastanie mnie w domu?
Aktualnie przebywam na zwolnieniu lekarskim od psychiatry (depresja). Czy mogę wychodzić z domu na spacery? 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Tylko lekarz prowadzący ma wiedzę na temat tego, jaki rodzaj zwolnienia został przez niego wystawiony (oznaczenie-chory ma leżeć bądź może chodzić). Tak więc podczas wizyty należy upewnić się u lekarza prowadzącego na ten temat i dokładnie omówić zalecenia (np.dotyczące aktywności). Jeżeli lekarz zalecił aktywność np.spacery i na zwolnieniu oznaczył, że pacjent może chodzić, wówczas takie spacery są elementem terapii.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzja należy do lekarza prowadzącego leczenie.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Jeżeli w trakcie wystawiania zwolnienia, lekarz zaznaczył, że "chory może chodzić", jak najbardziej, można wyjść na spacer, działa on leczniczo na depresję
Czy w mojej sytuacji jest szansa, że psychiatra przepisze leki?
Jestem w długoletnim związku, który traktuję poważnie. Rok temu poznałam osobę, z którą bardzo dobrze się dogaduję, oboje spodobaliśmy się sobie. Obecnie kolegujemy się, ja nie chcę od tej osoby nic więcej. Niestety mam pewnego rodzaju obsesję na punkcie tej osoby, tak jak...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę zgłosić się na konsultację do psychiatry, na pewno wdroży odpowiednie postępowanie, aby Pani pomóc.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
konsultacja u psychiatry, dobrane odpowiednio leki powinny Pani pomóc.
Czy dźwięk przy wdechu (uczucie wibracji, a w stetoskopie słyszalne wysokie przerywane dźwięki) mogą być skutkiem nerwicy?
Leczę się na nią, a zaczęło się od nerwowych duszności. Rtg, spirometria i badania serca w normie, ale przy żadnym z badań nie pojawił się ten objaw. Reaguję na to panicznym lękiem. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u lekarza psychiatry prowadzącego leczenie oraz terapia psychologiczna.
Tomasz Tomczak
lekarz w trakcie specjalizacji, psychiatra
Umów wizytę
Zaburzenia lękowe mają tendencję do nasilania się przy współistniejących schorzeniach kardiologicznych/pulmonologicznych, dlatego wskazana jest opieka zarówno psychiatry jak i pulmonologa.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Sugeruję konsultację z psychiatrą a następnie z psychologiem
Co robić, aby przekonać mamę o pójściu do psychiatry?
Moja mama (77 lat), chyba ma urojenia (nikt nigdy w rodzinie nie leczył się psychiatrycznie). Nie wiem, co zrobić, aby ją zaciągnąć do lekarza psychiatry. Nawet nie chce o tym słyszeć, a wręcz uważa, że rodzina jest przeciwko niej, bo nie wierzymy w jej słowa. 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
W pierwszej kolejności proszę z Mamą zgłosić się do lekarza rodzinnego, żeby móc wykluczyć nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych, które mogą dawać u osób starszych różnorodne objawy, również w zakresie psychiki. Po zbadaniu Mamy i wykonaniu badań lekarz rodzinny wskaże dalszą drogę postępowania.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska podczas której lekarz podejmie decyzję co do dalszego sposobu postępowania.
Tomasz Tomczak
lekarz w trakcie specjalizacji, psychiatra
Umów wizytę
Proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego celem wykonania badań laboratoryjnych wykluczających somatyczne podłoże objawów / ewentualnie wizyta domowa lekarza rodzinnego lub zgłoszenie się do szpitala - gdzie może zostać przeprowadzona dodatkowo konsultacja psychiatryczna. W dalszej kolejności można pomyśleć o ewentualnej wizycie domowej lekarza psychiatry.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Najlepszym rozwiązaniem będzie stacjonarna wizyta u lekarza psychiatry, który podejmie decyzję o dalszym leczeniu/ postępowaniu
Czy może jak zanikną mięśnie, to nie można już ich przywrócić do dawnego stanu?
Przeczytałam, że od braku ruchu mięśnie zaczynają zanikać, co prowadzi do osłabienia siły mięśniowej. Ja właśnie nie mam ruchu przez długotrwałą depresję i jak już uda mi się wyjść na spacer raz na jakiś czas to bolą mnie nogi i dół pleców. Czy jakbym wychodziła na codzienne spacery...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Codzienna aktywność fizyczna jak najbardziej jest zalecana.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z fizjoterapeuta.
Czy to czas, żeby zgłosić się do specjalisty?
Mam 36 lat i zdiagnozowanej nerwicy czy depresji nie mam... chociaż sama ją u siebie podejrzewam. Być może jestem po prostu hipochondryczką. Pierwszego ataku paniki dostałam 2 lata temu. Powtarzały się średnio raz w tygodniu, głównie w nocy. Przez pracę żyłam w ciągłym stresie, potem...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę skorzystać z pomocy psychologa i psychiatry.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana konsultacja u lekarza psychiatry, do rozważenia psychoterapia.
Hanna Markiewicz
psycholog, psychotraumatolog
Umów wizytę
Witam Panią, Jeżeli wszystkie wyniki badań są w porządku, to znaczy, że Pani problem jest natury psychologicznej. Opisane przez Panią objawy mogą być reakcją obronną ludzkiej psychiki na stres, lęk, przeżywane emocje... Żeby Pani pomóc, trzeba poznać dokładnie naturę Pani problemu, dotrzeć do jego źródeł i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii. Zachęcam Panią do podjęcia odpowiedniej psychoterapii. Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie, to zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam serdecznie, Hanna Markiewicz
Joanna Kuczera
psychoterapeuta poznawczo-behawioralny (CBT), psycholog, Psycholog dzieci i młodzieży, psycholog dorosłych, interwent kryzysowy
Umów wizytę
Biorąc pod uwagę opisane przez Ciebie objawy, zdecydowanie warto rozważyć zgłoszenie się do specjalisty, takiego jak psycholog, psychoterapeuta lub psychiatra. Chociaż nie masz zdiagnozowanej nerwicy ani depresji, Twoje doświadczenia, takie jak ataki paniki, nasilający się lęk, unikanie kontaktów towarzyskich, obawa przed wychodzeniem z domu oraz natrętne myśli, mogą wskazywać na obecność zaburzeń lękowych, które wymagają profesjonalnej oceny.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Potrzebna pomoc psychologa oraz ewentualne rozpoczęcie terapii wraz z połączoną farmakologią - psychiatra będzie wiedział jakie leki dobrać
Czy moje myśli mają związek z miesiączką?
Czuję się bardzo zaniepokojona o swoje zdrowie, ponieważ teraz przed okresem miewam myśli samobójcze w postaci wizji. Dla przykładu kilka dni temu miałam wizję, że z mamą na spacerze wchodzę za barierkę mostu kolejowego i zrzucam się z niego na jadący pociąg kolejowy. Dodatkowo mam inne...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Pilna wizyta kontrolna u psychiatry prowadzącego leczenie.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wymagana stała, regularna kontrola psychiatryczna, a obecnie-wizyta u psychiatry w trybie pilnym.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Lekarz psychiatra po wywiadzie lekarskim określi dalsze postępowanie diagnostyczno-lecznicze
Czy taki stan po operacji przeminie?
Mój dziadek 80 lat po operacji usunięcia kawałka jelita przez zmiany nowotworowe dostał psychozy w szpitalu i jest obecnie przywiązany do łóżka. Obecnie wyrywa sobie szwy itp, każdego wyzywa. Czy można coś zrobić? To drugi dzień po operacji. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy to zgłosić lekarzowi opiekującemu się dziadkiem w szpitalu.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wszystkie zmiany w zachowaniu dziadka należy zgłosić lekarzowi prowadzącemu, będzie mógł wówczas w oparciu o ew.bad.kontrolne czy konsultacje znaleźć przyczynę tych zachowań.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Wszystkie niepokojące objawy które zostały przez Pana/nią zaobserwowane, należy zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie dziadka. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Czym mogą być spowodowane moje duszności?
Od dwóch lat leczę się na nerwice lękowa u psychiatry. Przez te 2 lata totalnie nic się nie działo. Od niedawna mam duszności, najczęściej rano i wieczorem, natomiast w trakcie dnia również się pojawiają. Są męczące, od razu myślę, że jestem na coś poważnie chora. Poszłabym do...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecana wizyta kontrolna u lekarza prowadzącego psychiatry ze zgłoszeniem obecnych objawów. Ponadto wskazana terapia u psychologa. W celu wykluczenia innych, niż tło psychiczne, przyczyn dolegliwości proszę zgłosić się na stacjonarną wizytę kontrolną do lekarza rodzinnego.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska z pełnym badaniem fizykalnym.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Zalecam konsultację u lekarza prowadzącego . Połączenie farmakoterapii z psychoterapią pod okiem specjalistów z różnych obszarów nauki dają Pacjentowi najlepsze alternatywy - pozdrawiam, Tomasz Matjas
Aktywność fizyczna, a depresja.
Czy zwiększenie ruchu ma szansę pomóc na zaburzenia funkcji poznawczych w depresji?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Jak najbardziej. Wg moich obserwacji w pracy z osobami cierpiącymi na depresję, ruch wpływa jak najbardziej pozytywnie na epizody depresyjne. Zapraszam do kontaktu. Tomasz Matjas
Czy nerwica może pogłębiać niedomykalność mitralną?
Mam stwierdzoną nerwicę lękową napadową. Kardiolog stwierdził u mnie łagodną niedomykalność mitralną. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z kardiologiem prowadzącym leczenie.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Zalecana wizyta u kardiologa oraz lekarza psychiatry
Tomasz Tomczak
lekarz w trakcie specjalizacji, psychiatra
Umów wizytę
Wątpliwości należy przedyskutować z prowadzącym lekarzem kardiologiem. Natomiast zaburzenia lękowe często współwystępują ze schorzeniami kardiologicznymi i mogą się w ich przebiegu nasilać.
Nerwica lękowa, a piwo bezalkoholowe.
Czy przy nerwicy lękowej można napić się piwa bezalkoholowego, ale faktycznie takiego co naprawdę nie posiada grama alkoholu.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Witam, teoretycznie piwo bezalkoholowe nie powinno negatywnie wpłynąć na stan zdrowia. Pozdrawiam, Tomasz Matjas, Purdue Corona
Czy objawy depresji zostaną potraktowane poważnie?
Chodzi o to, że zauważam u siebie objawy depresji takie jak: nic mnie nie cieszy, jem dużo, ale nie mam apetytu, ogólnie nie mam siły na nic. To trwa od dwóch lat. Byłam u psychiatry, ale podczas rozmowy skupiałam się tylko na moim perfekcjonizmie, dziwnych myślach, obsesjach...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenia.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna i psychologiczna- zaraszam do gabinetu. Pozdrawiam, Tomasz Matjas, Purdue Corona
Cały czas czuje się spięta i wystraszona, czy to zaburzenie lękowe?
Od miesiąca cierpię na dziwne zawroty głowy, czasem do tego szumi mi w uszach, te zawroty są prawie ciągle, całodniowe, cały czas się boję, że się przewrócę, nie jestem w stanie normalnie funkcjonować, boję się gdziekolwiek wychodzić, bo kreci mi się w głowie, momentami wpadam w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Witam, zalecam konsultację u lekarza, ewentualnie w moim gabinecie- psychologa klinicznego. Po przeprowadzonym badaniu, można postawić ewentualną diagnozę. Pozdrawiam, Tomasz Matjas, Purdue Corona
Czy mój lęk jest irracjonalny i ojciec najpewniej się zatruł?
Jestem dziewczyną lat 19 i mam (chyba) dość nietypowy problem. Od lat zmagam się z emetofobią (lęk przed wymiotowaniem). Moja fobia wiąże się z OGROMNYM lękiem, który powodują przeróżne sytuacje. Z tego powodu od prawie 2 lat biorę lek przypisany przez psychiatrę. Do rzeczy -...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Zalecam konsultację w moim gabinecie, pozdrawiam, Tomasz Matjas, Purdue Corona.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Pokaż wszystkie artykuły arrow
Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę