1. Artykuły
  2. Czy polipy nosa są groźne dla zdrowia? Laryngolog odpowiada

Czy polipy nosa są groźne dla zdrowia? Laryngolog odpowiada

Polipy nosa to małe groniaste zmiany, które mogą powstać w wyniku przewlekłego stanu zapalnego błony śluzowej nosa i zatok. Zazwyczaj nie są bolesne, ale mogą powodować pewne dolegliwości, a z czasem - osiągając większe rozmiary - mogą być groźne powodując m.in. problemy z oddychaniem, bezdechy. O tym jakie objawy obserwuje się przy polipach nosa oraz w jaki sposób przebiega leczenie mówi nasza ekspertka, laryngolog Marta Bembnowska-Zelek. 

Czy polipy nosa są groźne dla zdrowia? Laryngolog odpowiada Czy polipy nosa są groźne dla zdrowia? Laryngolog odpowiada
Spis treści
Co to są polipy nosa? Polipy nosa. Przyczyny Polipy nosa. Typowe objawy Polipy nosa. Leczenie Jak poradzić sobie z polipami nosa w warunkach domowych?

Co to są polipy nosa?

 

Polipy nosa są to miękkie niebolesne galaretowate twory kształtem przypominające winogrona, które powstają z błony śluzowej nosa i zatok przynosowych w wyniku przewlekłego zapalenia.

 

Niewielkie pojedyncze polipy mogą nie dawać żadnych objawów, natomiast czasami mogą osiągać znaczne rozmiary i w całości ograniczać drożność nosa. Bywa, że są widoczne nawet gołym okiem, bez wziernika donosowego - tłumaczy laryngolog Marta Bembnowska-Zelek.

 

Polipy nosa najczęściej występują w średnim wieku (50 - 60 r.ż). Dotykają ok. 1-4 % populacji wg różnych danych.

arrow ARDS. Przyczyny i objawy ostrej niewydolności oddechowej
arrow Zadyszka. Kiedy brak tchu powinien wzbudzić niepokój?
arrow Czkawka. Zdziwisz się, co może pomóc na czkawkę
arrow Zapalenie oskrzeli - jak je rozpoznać?
arrow Efedryna – kiedy stosujemy efedrynę?
arrow Odma opłucnowa – czym jest i co ją wywołuje?

Polipy nosa. Przyczyny

 

Jakie są przyczyny powstawania polipów nosa? Nasza ekspertka odpowiada:

 

Choć wiadomo, że polipy tworzą się na podłożu zapalnym, to dotychczas nie ustalono przyczyny ich powstawania.

 

I dodaje:

 

Zaobserwowano jednak, że znacznie częściej występują one u osób obciążonych alergią, astmą i nietolerancją niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

 

Mogą również współwystępować w takich schorzeniach jak: m.in.:

  • mukowiscydoza,
  • pierwotna dyskineza rzęsek,
  • zespół Churga-Straussa.

 

Polipy nosa. Typowe objawy

 

Do najczęstszych objawów polipów nosa należą:

 

  • blokada nosa, zaburzenia drożności nosa,
  • uczucie przytkania, przeszkody w nosie,
  • katar, zaleganie wydzieliny, spływanie wydzieliny po gardle,
  • świąd nosa, kichanie,
  • ograniczenie lub zniesienie węchu,
  • bóle głowy, rozpieranie w obrębie nosa, zatok,
  • chrapanie, bezdechy,
  • częste, nawracające infekcje górnych dróg oddechowych.

 

Niewielkie zmiany mogą nie powodować żadnych objawów, ale wraz z ich wzrostem dolegliwości się nasilają.

 

Dlaczego polipy nosa mogą być groźne dla zdrowia? Laryngolog Marta Bembnowska-Zelek tłumaczy:

 

Polipy są to łagodne zmiany nienowotworowe, zatem same w sobie nie są groźne dla zdrowia, ale w związku z tym, że mogą osiągać znaczne rozmiary i dzięki swojej miękkiej galaretowatej budowie wciskać się w zagłębienia i szczelnie wypełniać przewody nosowe i zatoki czy przechodzić nawet do nosogardła, wówczas pośrednio mogą być groźne powodując m.in. problemy z oddychaniem, bezdechy, co przede wszystkim u osób obciążonych (np. kardiologicznie) może być niebezpieczne.

 

Polipy nosa. Leczenie

 

Nasza ekspertka objaśnia jak przebiega leczenie polipów nosa:

 

Glikokortykosteroidy to złoty standard w leczeniu polipów nosa. W pierwszej kolejności podejmuje się leczenie farmakologiczne : zarówno miejscowe do nosa, jak i systemowe - w zależności od pacjenta, objawów i obciążeń.

 

Jeśli jednak leczenie farmakologiczne nie przynosi poprawy, a dolegliwości są bardzo nasilone i zmiany zaawansowane, wówczas podejmuje się decyzje o leczeniu operacyjnym.

 

Aktualnie leczeniem z wyboru jest FESS, czyli funkcjonalna endoskopowa chirurgia zatok przynosowych, to jest usunięcie polipów przez nos za pomocą endoskopu i specjalistycznych narzędzi, gdzie jednocześnie oczyszcza się zatoki i udrażnia, poszerza ich ujścia - wyjaśnia laryngolog.

 

I jak przyznaje:

 

Polipy nosa są schorzeniem, które może nawracać. I nie zawsze leczenie farmakologiczne czy w końcu operacyjne przynosi całkowite wyzdrowienie. Zdarza się, że pacjenci są wielokrotnie operowani z powodu nawrotów, dlatego należy podkreślić, że najistotniejszym krokiem jest leczenie choroby podstawowej.

 

Jak poradzić sobie z polipami nosa w warunkach domowych?

 

Polipy nosa to poważny problem, który wymaga specjalistycznej opieki medycznej. W warunkach domowych nie można ich skutecznie usunąć ani wyleczyć i nawet nie powinno się podejmować takiej próby, ale istnieją pewne środki, które mogą pomóc złagodzić objawy. Ważne jednak jest, aby przed podjęciem jakichkolwiek działań skonsultować się z lekarzem, ponieważ nieodpowiednie leczenie może prowadzić do pogorszenia stanu.

 

Oto kilka domowych sposobów na polipy nosa:

 

  1. Irygacja nosa solą fizjologiczną: regularne płukanie nosa solą fizjologiczną może pomóc w usuwaniu zalegającej wydzieliny i zmniejszeniu podrażnienia błony śluzowej oraz uczucia zatkania nosa.
  2. Unikanie substancji drażniących: unikaj substancji, które mogą drażnić błonę śluzową nosa, takich jak dym tytoniowy czy silne zapachy.
  3. Ogrzewanie i nawilżanie powietrza: korzystanie z nawilżacza powietrza w pomieszczeniu oraz inhalacje nad gorącym kubkiem wody mogą pomóc w złagodzeniu objawów.
  4. Stosowanie soli fizjologicznej czy wody morskiej do nawilżania śluzówki, zapobiegania suchości w nosie, a także rozrzedzenia zalegajacej wydzieliny.

 

Warto jednak podkreślić, że te środki nie leczą przyczyny polipów nosa. Jeśli podejrzewasz obecność polipów nosa, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem. Nie próbuj samodzielnie usuwać polipów nosa w warunkach domowych, ponieważ może to prowadzić do poważnych komplikacji.

Marta Bembnowska-Zelek laryngolog 5.00 / 14 opinii artykuły 5 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Laryngolog, laryngolog dziecięcy. Jest absolwentką studiów medycznych na Wydziale Lekarskim Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Pracuje na Oddziale Otolaryngologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rybniku. Posiada wieloletnie doświadczenie w leczeniu dorosłych i dzieci. Specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu chorób uszu, nosa, zatok przynosowych, jamy ustnej, gardła, krtani i gruczołów ślinowych. 
W 2016 roku otrzymała tytuł doktora nauk medycznych. Jest uczestnikiem licznych kursów, szkoleń, sympozjów i kongresów, zarówno w Polsce, jak i za granicą. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Co może być przyczyną takiego uczucia w uszach?
Od 4 dni mam uczucie ucisku, rozpierania w uszach. Rano jest dobrze, problem zaczyna się w południe i trwa przez cały dzień, jakby było za wysokie ciśnienie w uszach. Lekarz nie potrafił odpowiedzieć. Zbadał tylko, że nie ma zapalenia uszu oraz stanu zapalnego gardła, ciśnienie bardzo dobre....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u laryngologa.
Czy powinienem umówić się na wizytę do lekarza? Czy jest to może podrażnienie?
Mam 30 lat. Od małego chorowałem na Anginę. Jestem wcześniakiem, wiec moja odporność jest dosyć słaba. Wczoraj zauważyłem dużą plamę obok dziąsła na górnej części jamy ustnej. Następnego dnia zrobiło się to białe z zakrwawionym środkiem i czuje ból. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy mogło dojść do uszkodzenia przewodu słuchowego?
Miałam płukane i czyszczone ucho, było zatkane i bolało, po kilku godzinach zaczęło wypływać trochę jasnej krwi z ucha, lekarz kazał zakraplać, ale wtedy piecze i boli ucho. Na drugi dzień dalej wycieka trochę krwi. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u lekarza prowadzącego leczenie.
Ból ucha podczas lotu samolotem.
Jak ograniczyć ból i zagrożenie w trakcie lotu długodystansowego gdy ma się akustyczny uraz ucha wewnętrznego? Nie jestem w stanie lotu odwołać.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Niezbędna stacjonarna wizyta u laryngologa.
Czy niedosłuch będzie trwały?
W styczniu miałem zapalenie ucha środkowego, brałem antybiotyk, następnie dalej miałem problem i w marcu stwierdzono zapalenie trąbki słuchowej. Od 1,5 miesiąca biorę steryd do nosa. W uchu dalej czuję „trzeszczenie” podczas wykonywania ćwiczenia wypuszczania powietrza przez nos....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym leczenie.
Jakie badania wykonać? Czuje się coraz gorzej.
Od ponad miesiąca mam w nosie ranę, która ropieje i krwawi. Poza tym utrzymuje mi się ból gardła, szumy uszne, szczękościsk, ból zębów oraz uczucie przeszkody w gardle. Po tylnej ścianie gardła spływa mi od ok 2 lat wydzielina, w buzi czuje posmak ropy. Mam powiększone...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
W jakim kierunku nadal się diagnozować?
Od roku szukam odpowiedzi na swoje choroby, bo od roku co chwile dostaję infekcji górnych dróg oddechowych, przeszłam chorobę śródmiąższową płuc (nie określono dokładnej choroby - przeszła z czasem, zanim zdiagnozowali). Ostatnio długo chorowałam, miałam temperaturę między...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u lekarz rodzinnego.
Czy to może być jakiś guz? Czy powinienem poprosić o skierowanie na inne badania?
 Z prawej strony mojej szczęki pojawiła się twarda "buła". Czuć ją wyraźnie masując dolne okolice policzka, aż po brodę. Ma średnicę około 3 centymetrów. Nie boli, nie ma zaczerwień na skórze, nie widać tego nawet gołym okiem, ale powoduje dyskomfort, poczucie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy zastosować się do zaleceń lekarza rodzinnego.
Czy to możliwe, że przełyk się powoli regeneruje?
Od 3 miesięcy zmagam się z nadwrażliwością na cieple pokarmy/napoje po urazie oparzenie przełyku od waporyzatora mam nadwrażliwość na cieplejsze napoje/jedzenie. Bylem już u lekarza rodzinnego przepisał lek przeciwzapalny, zużyłem i pomogło na chwilę. Co by mogło pomóc innego? Lekarz...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja gastroenterologiczna.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Wskazane jest wykonanie gastroskopii.
Do jakiego lekarza powinienem się z tym udać?
Po przespaniu nocy obudziłem się z nietypowym bólem gardła, nie przypominał on bólu przy anginie czy przeziębieniu. Przy przełknięciu śliny poczułem ostry ból w górnej części jamy ustnej na końcu oraz jakbym miał coś na końcu języka. W łazience zaglądając w lustro, nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u lekarz rodzinnego.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
zalecam wizytę stacjonarną u lekarza
Czy zawroty mogą być spowodowane tym guzem?
Zdiagnozowano u mnie guza ślinianki i czekam na operacje. Pojawiają się u mnie zawroty głowy. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Objawy uboczne zależą od wielkości guza, dlatego konieczna jest konsultacja z laryngologiem, ewentualnie z neurologiem.
Co może być powodem dużych trudności z oddychaniem?
Czasami są tak duże, że jedyne co pomaga to steryd. Płuca, serce są ok pod kątem badań. Objawia się to w okolicach szyi Laryngolog, nie wie, co to może być, a choroba postępuje. Do jakiego lekarza najlepiej pójść? Jakie badania zrobić? Co może być powodem? Objawy dotyczą mężczyzny po 50...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u lekarza rodzinnego, który podejmie decyzję co do dalszego postępowania.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta u lekarza rodzinnego oraz w Poradnia Zdrowia Psychicznego / może być problem na tle emocjonalnym/.
Gdzie jeszcze mogę udać się z szumami usznymi?
Mam taki problem... W ubiegłym roku około lutego pojawił mi się szum uszny. Konsultacja laryngologa (przepłukał ucho), neurologa, bad. TK głowy, potem RM oraz badania laboratoryjne nic nie wykazały. Powtórzyłem badania we wrześniu, łącznie z RM. W lutym tego roku badanie TK kontrolne,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wizyta kontrolna u laryngologa prowadzącego leczenie.
Czy duszenie się może mieć związek z przebytymi operacjami?
Mam bardzo stresującą i poważna dolegliwość. Ponad rok temu zakrztusiłam się kawą i zamiast odruchu wykrztuśnego, zaczęłam się dusić. Trwało to z minutę, miałam już zawroty głowy, ale samoistnie przeszło. Drugim razem zdarzyło się to na spacerze, a trzeci kilka dni temu gdy piłam siemię lniane,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy jest to normalne po operacji fess?
Jestem 3 tygodnie po operacji fess, Po operacji miałam ciągłe gorączki po 40 stopni, później utrzymywały się po 38 - badania laboratoryjne są dobre crp też. Dodatkowo pojawiły się silne bóle zatok koło nosa, w czwartek trafiłam do szpitala przez pogotowie, ponieważ, miałam silne...
Tomasz Andrzej Szczęsny
onkolog, onkolog
Umów wizytę
Proszę o kontakt z lekarzem prowadzącym który jest na miejscu i jest odpowiednia osoba do wyjaśnienia wszystkich pytań i wątpliwości
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta u lekarza prowadzącego leczenie.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę