1. Artykuły
  2. Niehormonalne środki antykoncepcyjne - jakie wybrać?

Niehormonalne środki antykoncepcyjne - jakie wybrać?

Hormonalne środki antykoncepcyjne cieszą się olbrzymią popularnością. Jednak nie każda kobieta może je stosować ze względu na problemy zdrowotne. By uchronić się przed niechcianą ciążą, wiele Polek decyduje się na niehormonalne środki antykoncepcyjne.

Niehormonalne środki antykoncepcyjne - jakie wybrać? Niehormonalne środki antykoncepcyjne - jakie wybrać?
Spis treści
Wkładka wewnątrzmaciczna Prezerwatywa dla kobiet Prezerwatywa dla mężczyzn Diafragmy oraz kapturki ze środkiem plemnikobójczym Gąbka dopochwowa

Wkładka wewnątrzmaciczna

 

Jest to niehormonalna metoda antykoncepcyjna dla kobiet, które chcą mieć długotrwałą i odwracalną ochronę przed ciążą. To niewielki przyrząd z plastiku i miedzi, który odpowiednio wykwalifikowany lekarz lub pielęgniarka zamieszcza w macicy. Jako długoterminowa metoda antykoncepcyjna wkładka działa głównie przez uniemożliwienie plemnikom przetrwania w macicy, szyjce lub jajowodach.

 

Ta metoda wymaga dwóch wizyt u ginekologa. Pierwsza związana jest z upewnieniem się, że kobieta może rzeczywiście zastosować ten rodzaj antykoncepcji. Druga wizyta odbywa się w pierwszych dniach menstruacji i polega na włożeniu wkładki do macicy. Metoda ta zapewnia skuteczną ochronę przed niepożądaną ciążą przez około 3 do 10 lat.

 

arrow Stosunek przerywany. Co o tej formie antykoncepcji myśli ginekolog?
arrow Nowoczesne metody antykoncepcji. Jaką wybrać? Ginekolog odpowiada
arrow Tabletki antykoncepcyjne. Stosowanie. Najczęściej popełniane błędy.
arrow Antykoncepcja 40+. Jaką metodę wybrać?
arrow Antykoncepcja po porodzie. Kiedy zacząć stosować?
arrow Skutki pominięcia tabletki antykoncepcyjnej

Prezerwatywa dla kobiet

 

Prezerwatywa żeńska to miękka, lateksowo-poliuretanowa rurka przypominająca balon, którą umieszcza się wewnątrz pochwy i na jej obrzeżach. Uniemożliwia plemnikom przedostanie się do pochwy dzięki nawilżeniu jej ścianek środkiem plemnikobójczym.

 

Wewnętrzny pierścień umieszczony po zamkniętej części prezerwatywy ma na celu jej prawidłowe umieszczenie i utrzymanie w pochwie. Mniej rozpowszechniona niż prezerwatywa męska, jest jednak równie skuteczna w 95%. Należy też pamiętać, że jest to środek jednorazowego użytku.

 

Prezerwatywa dla mężczyzn

 

Prezerwatywa jest mechaniczną metodą antykoncepcyjną. Jeśli jest stosowana prawidłowo, chroni zarówno przed niechcianą ciążą jak i chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ta zamknięta z jednej strony rurka, wykonana z cienkiej gumy lub tworzywa sztucznego, jest wsuwana na penisa przed penetracją i zdejmowana zaraz po wytrysku.

 

Przed założeniem prezerwatywy należy upewnić się, że jest ona w idealnym stanie (data ważności, wodoszczelność, znak jakości) należy też pamiętać, że jest to produkt jednorazowego użytku. Prezerwatywy można kupić bez recepty, w aptekach czy w supermarketach i stacjach benzynowych.

 

Diafragmy oraz kapturki ze środkiem plemnikobójczym

 

Diafragmy oraz kapturki są mechanicznymi metodami antykoncepcyjnymi, stosuje się tylko podczas stosunku seksualnego. Zakładane są wewnątrz pochwy. Zakrywają one szyjkę macicy, blokując dostęp plemnikom do macicy, zaś środek plemnikobójczy zabija plemniki. Diafragmy mają kształt kopuły i wykonane są z cienkiej gumy z elastyczną obwódką.

 

By zwiększyć ich skuteczność, zarówno diafragmy jak i kapturki należy stosować wraz ze środkiem plemnikobójczym. Szacuje się, że prawidłowo zastosowane zapobiegają zajściu w ciążą w około 94% i zależy od tego, na ile dobrze jest dopasowane i czy zostały prawidłowo założone.

 

Gąbka dopochwowa

 

Gąbka dopochwowa stanowi zaporę, która chroni przed dostaniem się nasienia do dróg rodnych, a dodatkowo nasączona jest płynem plemnikobójczym. Ten środek antykoncepcyjny ma formę okrągłej gąbki o średnicy ok. 5 cm z niewielkim zagłębieniem, do której przytwierdzony jest sznurek ułatwiający późniejsze wyjmowanie.

 

Gąbkę umieszcza się głęboko w pochwie, gdzie pełni rolę bariery utrudniającej wniknięcie plemników do dróg rodnych.  Po prawidłowym umieszczeniu gąbki w pochwie powinna ona być zupełnie niewyczuwalna, a jej usunięcie nie powinno sprawiać problemów.

 

Zastanawiasz się nad stosowaniem antykoncepcji mechanicznej i nie wiesz jaka będzie dla Ciebie odpowiednia? Porozmawiaj o swoich wątpliwościach z ginekologiem. Możesz skorzystać z opcji porady online. Recepta online jest też możliwa do otrzymania bez wychodzenia z domu.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Kończę pierwsze opakowanie tabletek antykoncepcyjnych - czy mogę mieć bóle spowodowane krwawieniem z odstawienia?
Biorę swoje pierwsze opakowanie tabletek antykoncepcyjnych - wzięłam pierwsza tabletkę w dniu rozpoczęcia miesiączki. Została mi ostatnia tabletka aktywna i przechodzę do placebo. Dziś w dniu kiedy mam zażyć ostatnią aktywną tabletkę doskwiera mi ból pleców i delikatne kłucie w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak, jest to możliwe.
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Tak.
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Tak
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Jak najbardziej bóle, które Pani opisuję mogą być spowodowane zbliżającym się krwawieniem z odstawienia. W razie nasilenia dolegliwości bądź wystąpienia podobnych objawów należy zgłosić się do ginekologa, który zaleci niezbędne badania celem głębszej diagnostyki.
Dawid Luwański
Umów wizytę
tak
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Dzień dobry, bóle mogą być spowodowane zbliżającym się krwawieniem z odstawienia.
Marcin Myszura
lekarz
Umów wizytę
Najprawdopodobniej dolegliwości odpowiadają zbliżającemu się krwawieniu z odstawienia. W razie nasilających się dolegliwości należy zgłosić się osobiście do ginekologa.
Aleksandra Myszura
lekarz
Umów wizytę
Dolegliwości mogą odpowiadać zbliżającemu się krwawieniu z odstawienia. W razie wątpliwości należy zgłosić się osobiście do ginekologa.
Katarzyna Lorentz-Nejno
lekarz rehabilitacji medycznej, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak,jak najbardziej prawdopodobne.
Tomasz Szalewski
lekarz, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Tak
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Tak, może być to spowodowane zbliżającym się krwawieniem. Jeśli dolegliwości te są dla Pani uciążliwe proszę omówić to z ginekologiem, który zalecał Pani leczenie i przedyskutować zmianę preparatu lub metody antykoncepcji. Możliwe są metody skutecznej antykoncepcji bez okresowych krwawień.
Nieregularne miesiączki - jak można wyliczyć kiedy pojawi się następny okres?
Mam nieregularne miesiączki i chciałabym zapytać, jak mogę wyliczyć kolejną miesiączkę. Czy istnieje jakiś sposób, który mi w tym pomoże?
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
W przypadku nieregularnych miesiączek warto skonsultować się z ginekologiem-endokrynologiem.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
W zależności od stopnia nieregularności przewidzenie terminu kolejnego krwawienia może być trudne lub całkowicie niemożliwe. Proponuję poszerzenie diagnostyki ginekologicznej z uwzględnieniem dalszych badań laboratoryjnych w kierunku zaburzeń endokrynologicznych i metabolicznych.
Dawid Luwański
Umów wizytę
należy wykonać badania hormonalne oraz badanie usg ginekologiczne
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
należy wykonać badania hormonalne i ocenić owulację w usg
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
w tym przypadku wskazana jest wizyta u ginekologa
Czy mogę tak po prostu przerwać stosowanie plastrów?
Stosuję plastry antykoncepcyjne pierwszy miesiąc. W sobotę powinnam przykleić 3 plaster, ale bardzo źle się przez nie czuje. Bóle i zawroty głowy, nudności, wzmożony apetyt i senność. Boli mnie ramie, na którym jest przyklejony plaster. Dolegliwości są bardzo uciążliwe w codziennym...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja u ginekologa prowadzącego, który przepisał antykoncepcję.
Odstawienie antykoncepcji i zanik okresu.
Co może być spowodowane tym, że pół roku po odstawieniu antykoncepcji okres był regularny co 29-31 dni, a po tym pół roku zanikł? Miałam dostać okres 3 dni temu i nic. Ciąże wykluczam. Mam 21 lat.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa prowadzącego.
Tabletki antykoncepcyjne, a biegunka.
Czy gdy przyjęłam tabletkę antykoncepcyjną, a 10/15 min po jej przyjęciu wystąpiło jednorazowe jakby biegunkowe wypróżnienie to czy należy przyjąć niezwłocznie kolejną tabletkę z blistra ? Zaznaczam, że dzień wcześniej doszło do współżycia i obawiam się, że ta sytuacja może...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nie należy przyjmować dodatkowej tabletki.
Czy mogłabym tabletki wykupić i zacząć stosować w dowolnym momencie z jednoczesnym zachowaniem dodatkowej antykoncepcji przez 7 dni?
W lutym nie wykupiłam recepty na antykoncepcję, okazało się, że recepta nadal jest aktywna do 2025 roku i chciałabym ją wykupić i nadal stosować antykoncepcję hormonalną pomimo przerwy, którą miałam (2 miesiące). 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nie. Tabletki należy zacząć przyjmować od pierwszego dnia krwawienia.
Czy po włożeniu nowego ringu muszę stosować dodatkowe zabezpieczenie?
Stosuje antykoncepcję w postaci krążka dopochwowego. Ostatnio wyjęłam go z opóźnieniem pięciu dni i od razu włożyłam nowy ring. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem, który przepisał antykoncepcję.
Czy jeżeli nakleję plaster w dzień kiedy bym brała nową tabletkę, to czy dalej jestem chroniona, czy muszę odczekać jakiś czas przed stosunkiem?
Zmieniam właśnie tabletki antykoncepcyjne na plastry, jestem w trakcie 7-dniowej przerwy. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z lekarzem, który przepisał antykoncepcję.
Jaka antykoncepcja będzie odpowiednia?
Jaką można stosować antykoncepcje przy hiperprolaktynemi gruczolaku przysadki mózgowej.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z lekarzem prowadzącym leczenie.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecam konsultacje z lekarzem prowadzącym
Czy zrobić przerwę w przyjmowaniu tabletek?
Od około 6 lat przyjmuję środki antykoncepcyjne dwuskładnikowe, od roku bez robienia przerwy (zdiagnozowana endometrioza, małe mięśniaki w macicy i ektopia szyjki macicy, krwawiąca podczas badania). Badania na HPV, bakterie, drożdżaki negatywne. Kolposkopia nie wykazała niepokojących zmian. Od 5...
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczna konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta u ginekologa prowadzącego, który przepisał antykoncepcję.
Czy podczas stosowania krążka antykoncepcyjnego możliwe jest skorzystanie z sauny?
Podczas wyjazdu jedną z atrakcji jest kilkugodzinny rytuał w saunie (m.in. sauna fińska 80-100 st.). Czy mogę wejść do saun, nie obawiając się o zmniejszenie efektywności krążka?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skonsultować się w tej sprawie z ginekologiem prowadzącym, który przepisał antykoncepcję.
Czy to w ogóle możliwe? 
Biorę antykoncepcję, jestem 5 dobę po laparoskopowym zabiegu usunięcia woreczka żółciowego. W blistrze zostało 7 tabletek, a ja dostałam miesiączkę. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym, który przepisał antykoncepcję
Chciałam dowiedzieć się, jaką pewność daje mi takie połączenie i czy będzie dobre na pierwszy raz?
Planuje rozpoczęcie współżycia i szukam skutecznych metod antykoncepcyjnych, myślałam nad prezerwatywą połączoną z żelem plemnikobójczym. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ginekologiczna.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Przed rozpoczęciem współżycia warto odbyć konsultację ginekologiczną oraz omówić i wybrac najodpowiedniejszą formę antykoncepcji.
Jak postąpić w tej sytuacjami z plastrami antykoncepcyjnymi?
Ginekolog przepisał mi plastry antykoncepcyjne - zgodnie z zaleceniami pierwszy założyłam w pierwszym dniu krwawienia, jednakże krwawienie po 2 godz. ustało. Po tygodniu  zmieniłam plastra i wówczas dostałam krwawienia. Czy jeśli będę 3 tygodnie kontynuować plastry i tydzień...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem, który przepisał antykoncepcję.
Jak wpłynie to na skuteczność antykoncepcji? 
Biorę tabletki antykoncepcyjne i przez przypadek wzięłam 2 jednego dnia. W jaki sposób kontynuować ich przyjmowanie? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Odpowiedź na pytanie zależy od rodzaju preparatu i dnia cyklu kiedy pomylono tabletki. Proszę skonsultować się z lekarzem, który przepisał antykoncepcję.
Czy w takiej sytuacji powinnam plaster odkleić?
Lekarz przepisał mi plastry antykoncepcyjne. Pierwszy miałam założyć w 1 dzień miesiączki. Rano zaczęłam plamić, więc przykleiłam plaster i niestety krwawienie ustało. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem, który przepisał antykoncepcję.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Zastosowanie plastra antykoncepcyjnego w pierwszym dniu miesiączki, jak zalecił lekarz, jest standardową praktyką mającą na celu zapewnienie ochrony przed ciążą od początku cyklu. W przypadku, gdy krwawienie ustało po założeniu plastra, nie ma to bezpośredniego wpływu na skuteczność antykoncepcji ani nie wymaga natychmiastowego działania, takiego jak odklejenie plastra. Plaster antykoncepcyjny uwalnia hormony, które regulują cykl menstruacyjny i zapobiegają owulacji, co jest kluczowe dla zapewnienia ochrony antykoncepcyjnej. Czasami początkowe krwawienie może być lżejsze lub z różnych przyczyn ustać, co niekoniecznie musi wskazywać na problem. Ważne jest, aby kontynuować stosowanie plastra zgodnie z zaleceniami, zmieniając go zgodnie z instrukcją użytkowania - zwykle raz w tygodniu przez trzy tygodnie, po czym następuje tygodniowa przerwa. Jeżeli ma Pani wątpliwości co do prawidłowości stosowania plastra antykoncepcyjnego lub obawia się Pani, że może to mieć wpływ na jego efektywność, zalecam skonsultowanie się z lekarzem. Lekarz może udzielić dodatkowych wyjaśnień i zapewnić spokój ducha co do stosowanej metody antykoncepcji. Proszę pamiętać, że regularne wizyty u ginekologa i otwarta komunikacja z lekarzem są kluczowe dla utrzymania zdrowia i odpowiedniego stosowania antykoncepcji. Czy są jeszcze jakieś pytania lub obawy, które mógłbym pomóc wyjaśnić? Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Czy to może znaczyć coś poważnego lub są to skutki uboczne?
Stosuje od prawie roku plastry antykoncepcyjne. Obecnie, jestem tydzień przed dostaniem miesiączki, od wczoraj mam brązowe ciemne plamienia oraz lekki ból brzucha. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym, który przepisał antykoncepcję.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam konsultacje z lekarzem prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Plamienia międzymiesiączkowe oraz lekki ból brzucha mogą być skutkiem ubocznym stosowania plastrów antykoncepcyjnych, szczególnie w pierwszych miesiącach ich używania. Zazwyczaj nie są one powodem do niepokoju i mogą pojawiać się w wyniku dostosowania się organizmu do hormonalnej metody antykoncepcyjnej. Jednakże, jeśli plamienia pojawiają się regularnie lub są obfite, warto skonsultować tę sytuację z lekarzem ginekologiem. Czasami może to wymagać zmiany metody antykoncepcyjnej lub dodatkowych badań w celu wykluczenia innych przyczyn, takich jak infekcje czy zaburzenia hormonalne. Proszę pamiętać, aby dbać o regularne wizyty kontrolne u ginekologa, co pozwoli na monitorowanie skuteczności i tolerancji stosowanej metody antykoncepcyjnej. Czy doświadcza Pani jakichkolwiek innych objawów, które mogłyby budzić Pani niepokój? Zachęcam również do pobierania wymazów bakteriologicznych i mykologicznych, szczególnie jeśli pojawiłyby się dodatkowe objawy, takie jak świąd czy nieprzyjemny zapach, co może wskazywać na obecność infekcji. Dokładna ocena stanu zdrowia i dopasowanie metody antykoncepcyjnej wymaga bezpośredniej konsultacji, dlatego zachęcam do umówienia się na wizytę w gabinecie. Troska o zdrowie reprodukcyjne jest kluczowa dla ogólnego samopoczucia. Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę