1. Artykuły
  2. Ciemność, hałasy, potwory. Jak oswoić dziecięce lęki?

Ciemność, hałasy, potwory. Jak oswoić dziecięce lęki?

Kluczowe znaczenie dla tego, jak silnie dziecko będzie odczuwać lęk, może mieć postawa ważnych dla niego dorosłych i sposób, w jaki przedstawiają mu otaczającą rzeczywistość. - Dzieci, które słyszą, że świat jest niebezpieczny, wszędzie wokół czyhają różne zagrożenia, a ludziom nie można ufać będą bać się tego świata bać i innych osób - przyznaje psycholog dziecięcy, Agnieszka Dąbrowska z Poradni MeWell.

Ciemność, hałasy, potwory. Jak oswoić dziecięce lęki? Ciemność, hałasy, potwory. Jak oswoić dziecięce lęki?
Spis treści
Dziecięce lęki. Co to takiego i skąd się biorą? Lęki rozwojowe. Lęki typowe dla określonego wieku dziecka Dziecięce lęki. Nie bagatelizuj i nie lekceważ Jak rozmawiać z dzieckiem o lękach? Psycholog radzi rodzicom

Dziecięce lęki. Co to takiego i skąd się biorą?

 

Lęk to powszechne uczucie związane ze stanem niepokoju i obaw. Każdy z nas się z nim mierzy, bowiem każdy czasem się czegoś boi.

 

Dzieci odczuwają lęk tak samo, jak dorośli, choć z perspektywy dorosłego powody dziecięcych obaw i trosk mogą czasem wydawać się błahe i irracjonalne. U dzieci powodują jednak prawdziwy strach i niekiedy znacząco utrudniają wykonywanie codziennych czynności - podkreśla nasza ekspertka, Agnieszka Dąbrowska.

 

Większość lęków wynika z wyobrażonego i przewidywanego zagrożenia, a na odczuwanie silnego niepokoju wpływ mają zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe.

 

Nadmierne lękowe reakcje mogą być cechą wrodzoną i wynikać z posiadanych genów. Duże znaczenie ma też to, co dzieje się w otoczeniu dziecka, bowiem lęki często bywają związane z aktualnymi zdarzeniami - np. mogą być odpowiedzią na fragment usłyszanej rozmowy, lub obejrzanej bajki. Niekiedy uruchamiają się w sytuacji zmiany - np. przeprowadzki, pójścia do przedszkola, rozstania rodziców - tłumaczy psycholog.

 

Jest to zrozumiałe, gdyż nowe doświadczenia z natury wiążą się z niepewnością i obawami. Kluczowe jednak znaczenie dla tego, jak silnie dziecko będzie odczuwać lęk może mieć też postawa ważnych dla niego dorosłych i narracja, jaką przedstawiają oni na temat otaczającej rzeczywistości.

arrow Pseudokrup. Jak ulżyć dziecku ze „szczekającym” kaszlem?
arrow Jak spędzić z dzieckiem Wielkanoc? Psycholog podpowiada rodzicom
arrow Krztusiec. Szczególnie niebezpieczny u niemowląt
arrow Drgawki gorączkowe u dziecka. Co robić? Zachować spokój
arrow Kolka niemowlęca. Mały czy duży problem?
arrow Straszenie dzieci. Kiedy rodzice serwują dzieciom lęki i nieufność

Lęki rozwojowe. Lęki typowe dla określonego wieku dziecka

 

Lęki rozwojowe pojawiają się naturalnie w pewnym okresie życia dziecka i najczęściej same po jakimś czasie znikają. Na różne momenty życia i rozwoju dziecka przypadają różne niepokoje. Psycholog Agnieszka Dąbrowska wylicza:

 

Niemowlęta doświadczają lęku separacyjnego, przed rozłączeniem z matką, jak też lęku przed obcymi i nieznajomymi ludźmi. U dwulatków występują lęki dźwiękowe np. przed odgłosem odkurzacza, spłukiwanej wody. Kolejno pojawiają się lęki wizualne, które wywołują duże obiekty - pojazdy, budynki, zwierzęta. Młodsze dzieci mogą bać się również burzy i silnego wiatru.

 

Dzieci w wieku przedszkolnym często boją się ciemności, nietypowo wyglądających ludzi oraz wyjść rodziców lub opuszczenia przez nich. Około 5-6 roku życia pojawiają się lęki przed potworami i innymi istotami nadprzyrodzonymi, złymi ludźmi np. włamywaczami albo ‘starszym panem’ oraz lęk przed fizyczną krzywdą np. skaleczeniem, upadkiem, pogryzieniem przez psa.

 

Dzieci w wieku wczesnoszkolnym obawiają się zagubienia i zasypiania samemu, zaś starsze dzieci zmagają się z lękiem przed niepowodzeniami szkolnymi, porażką, brakiem akceptacji. U nastolatków rozwojowym lękiem będą zmartwienia wokół własnego wyglądu, relacji z rówieśnikami, a także lęki egzystencjalne i związane z przyszłością, tym jak poradzę sobie w życiu - wyjaśnia nasza specjalistka.

 

Dziecięce lęki. Nie bagatelizuj i nie lekceważ

 

Psycholog podkreśla jak istotne jest bycie uważnym na negatywne myśli dziecka, ponieważ to one będą wywoływać, jak też podtrzymywać lęk.

 

Ważnym jest też zrozumienie perspektywy i położenia dziecka oraz tego, z czym ono może się mierzyć. To czego nie należy robić, to bagatelizować i lekceważyć lęku dziecka. Nawet jeśli powód dziecięcych zmartwień wydaje nam się błahy to dla dziecka stanowią one realny problem.

 

Nie należy przymuszać dziecka do stawiania czoła temu, co budzi lęk, jak też nadmiernie dziecka pocieszać i przesadnie współczuć.

 

Czasem pomocne i nadopiekuńcze zachowania rodziców pozwalają dziecku unikać konfrontacji ze światem i nie dają możliwości, żeby przekonać się, o tym, że jest ono w stanie dać sobie radę - przekonuje Agnieszka Dąbrowska.

 

Pewna doza niepokoju może być dobra dla dziecka. Lęk jest bowiem potrzebną w życiu codziennym emocją, która często chroni przed różnymi niebezpiecznymi sytuacjami i zachowaniami, które mogą być ryzykowne.

 

Kłopot robi się wtedy, kiedy odczuwany lęk zamiast zapobiegać zaczyna przeszkadzać w życiu i nie pozwala zwyczajnie funkcjonować. To sytuacje, kiedy dzieci odczuwają go zbyt mocno lub kiedy reagują lękowo na sytuacje niestanowiące zagrożenia. Dla przykładu - dobrze jest, kiedy dziecko obawia się nieznanego psa i nie zbliża się do obcego zwierzęcia. Kiedy jednak dziecko nie chce wyjść na plac zabaw, bo wie, że będą tam psy i przewiduje, że stanie mu się coś złego to jest to sygnał o tym, że normalne obawy stały się zbyt skrajne i urosły za mocno - podkreśla nasza ekspertka.

 

Jeżeli niepokój dziecka niekorzystnie wpływa na życie jego i rodziny to dobrym pomysłem będzie sięgnięcie po profesjonalne wsparcie. Warto także pamiętać, że dzieci naśladują swoich opiekunów - im bardziej my sami będziemy spokojni, tym większa jest szansa na to, że dzieci również odczują ten spokój.

 

Jak rozmawiać z dzieckiem o lękach? Psycholog radzi rodzicom

 

Nasza ekspertka radzi rodzicom, aby podczas rozmowy z dzieckiem o jego lękach słuchać uważnie i być empatycznym.

 

Często samo wypowiedzenie i nazwanie towarzyszących obaw pozwala dzieciom poczuć ulgę i nieco odetchnąć. Warto jest okazać zrozumienie i zaakceptować towarzyszące dziecku uczucia - podkreśla Agnieszka Dąbrowska.

 

Proste zwroty takie jak “rozumiem, że się boisz; chce ci pomóc” stwarzają przestrzeń do współpracy i wspólnego znalezienia rozwiązań dla trudności.

 

Cennym może być przywołanie podobnych sytuacji, w których dziecko sobie poradziło, tak aby wzmacniać w nim poczucie skuteczności i motywować do dalszych zmagań - podpowiada.

 

Dobrym pomysłem może być również sięgnięcie po bajki terapeutyczne, które w mądry i ciekawy sposób opowiadają o emocjach i konkretnych problemach, z którymi dzieci się borykają (np. “Bajkoterapia, czyli bajki pomagajki dla małych i dużych”).

 

Rodzicom dzieci lękowych szczególnie polecam książkę “Nie strach się bać”, która pomaga zrozumieć strach dziecka i podpowiada skuteczne strategie na wspólne oswajanie lęków - kończy.

Agnieszka Dąbrowska Psycholog dzieci i młodzieży artykuły 3 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Psycholog dziecięcy. Posiada wykształcenie ukierunkowane na pracę z dziećmi oraz 5-letnie doświadczenie w diagnozowaniu i terapii młodych pacjentów i ich rodzin. Przeprowadza diagnozę psychologiczną dzieci i młodzieży, prowadzi terapię w podejściu TSR (Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach) oraz opartą na Otwartym Dialogu, a także konsultacje rodzinne i wychowawcze. Posiada doświadczenie w podejmowaniu interwencji kryzysowych, sytuacjach zagrożenia życia i bezpieczeństwa młodych osób. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Co robić w takiej sytuacji, kiedy czuję absolutną pustkę?
Ostatnie 6 miesięcy były dla mnie ciężkie, przez to jak się czuje. Od około 6 miesięcy odczuwam absolutną pustkę, obojętność, bardzo często także przygnębienie. Nie odczuwam strachu, stresu czy też szczęścia. Nic mi nie sprawia przyjemności, to co kochałam - już jest dla mnie nieważne. Wszystkie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Tomasz Andrzej Szczęsny
onkolog, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Napewno konsultacje które zawierają ocenę opisanych dolegliwości jest podstawą ,nie mniej konsultacja Lekarza POZ może tez mieć znaczenie.
W jaki sposób mogę podratować moje zdrowie psychiczne?
Mam 25 lat. Ostatnie dni są dla mnie bardzo ciężkie. Nic złego się nie dzieje, a chodzę cały czas zdenerwowana. Nawet najmniejsze drobnostki potrafią mnie bardzo mocno zdenerwować i wtedy nie poznaje sama siebie. Jest mi źle samej ze sobą. Nie wiem, co mam zrobić. Mieszkam z partnerem. On czasem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam konsultację u psychiatry / psychologa
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
wskazana konsultacja psychiatryczna
Mam objawy depresji, fobii społecznej i nerwicy lękowej.
W związku z tym chciałabym wiedzieć, czy te przypadłości to zaburzenia psychiczne, czy choroby psychiczne? Ktoś mi powiedział, że schizofrenia czy CHAD to choroby psychiczne, a co z tym co ja mam?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Zalecana konsultacja ze specjalistą, zapraszam do mojego gabinetu , Tomasz Matjas
Paweł Komarzyniec
psychiatra
Umów wizytę
W przeszłości termin "choroby psychiczne" był powszechnie stosowany w medycynie do opisania różnorodnych stanów związanych z umysłem. W miarę postępu wiedzy naukowej i ewolucji społecznego postrzegania, termin ten zaczął być uznawany za stygmatyzujący. Współczesna klasyfikacja medyczna, jaką reprezentuje Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób (ICD-11), zastąpiła go bardziej neutralnym określeniem „zaburzenia psychiczne”. Zmiana ta odzwierciedla rosnące zrozumienie, że problemy zdrowia psychicznego powinny być traktowane na równi z innymi problemami zdrowotnymi – mogą być skutecznie diagnozowane, leczone i nie powinny definiować tożsamości osoby. Terminologia dotycząca takich stanów jak ChAD również uległa ewolucji. Dawniej używane określenie „choroba afektywna dwubiegunowa” (ChAD) zostało zastąpione przez „zaburzenia afektywne dwubiegunowe”. Zaburzenia afektywne dwubiegunowe są częścią szerszej kategorii, znanej jako zaburzenia nastroju, która obejmuje zarówno zaburzenia dwubiegunowe, jak i zaburzenia depresyjne. Diagnozowanie zaburzeń psychicznych jest złożonym procesem, który wymaga dokładnej oceny medycznej. Psychiatra, korzystając z aktualnych kryteriów diagnostycznych, jest w stanie dokonać precyzyjnej diagnozy, stanowiącej podstawę do zaplanowania efektywnej strategii terapeutycznej. Proces ten obejmuje ocenę historii medycznej pacjenta, objawów oraz przeprowadzenie odpowiednich testów psychologicznych i badań laboratoryjnych, co umożliwia głębsze zrozumienie sytuacji pacjenta oraz dopasowanie optymalnych metod leczenia. Z tego powodu, osoby doświadczające problemów ze zdrowiem psychicznym, niezależnie od stopnia nasilenia objawów, powinny być zachęcane do poszukiwania wsparcia medycznego. Dzięki dostępnym obecnie metodom leczenia, współczesna psychiatria jest w stanie znacząco poprawić jakość życia pacjentów, co przekłada się na ich szczęśliwsze i bardziej satysfakcjonujące życie.
Paweł Komarzyniec
psychiatra
Umów wizytę
W przeszłości termin „choroby psychiczne” był powszechnie stosowany w medycynie do opisania różnorodnych stanów związanych z umysłem. W miarę postępu wiedzy naukowej i ewolucji społecznego postrzegania, termin ten zaczął być uznawany za stygmatyzujący. Współczesna klasyfikacja medyczna, jaką reprezentuje Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób (ICD-11), zastąpiła go bardziej neutralnym określeniem „zaburzenia psychiczne”. Zmiana ta odzwierciedla rosnące zrozumienie, że problemy zdrowia psychicznego powinny być traktowane na równi z innymi problemami zdrowotnymi – mogą być skutecznie diagnozowane, leczone i nie powinny definiować tożsamości osoby. Terminologia dotycząca takich stanów jak ChAD również uległa ewolucji. Dawniej używane określenie „choroba afektywna dwubiegunowa” (ChAD) zostało zastąpione przez „zaburzenia afektywne dwubiegunowe”. Zaburzenia afektywne dwubiegunowe są częścią szerszej kategorii, znanej jako zaburzenia nastroju, która obejmuje zarówno zaburzenia dwubiegunowe, jak i zaburzenia depresyjne. Diagnozowanie zaburzeń psychicznych jest złożonym procesem, który wymaga dokładnej oceny medycznej. Psychiatra, korzystając z aktualnych kryteriów diagnostycznych, jest w stanie dokonać precyzyjnej diagnozy, stanowiącej podstawę do zaplanowania efektywnej strategii terapeutycznej. Proces ten obejmuje ocenę historii medycznej pacjenta, objawów oraz przeprowadzenie odpowiednich testów psychologicznych i badań laboratoryjnych, co umożliwia głębsze zrozumienie sytuacji pacjenta oraz dopasowanie optymalnych metod leczenia. Z tego powodu, osoby doświadczające problemów ze zdrowiem psychicznym, niezależnie od stopnia nasilenia objawów, powinny być zachęcane do poszukiwania wsparcia medycznego. Dzięki dostępnym obecnie metodom leczenia, współczesna psychiatria jest w stanie znacząco poprawić jakość życia pacjentów, co przekłada się na ich szczęśliwsze i bardziej satysfakcjonujące życie.
Czy moje objawy mogą mieć związek z długotrwałym używaniem telefonu?
Odkąd skończyłam szkołę, nie mogłam znaleźć sobie żadnego zajęcia, większość czasu w ciągu dnia spędzam z telefonem. Ostatnio odczuwam zawroty głowy, ale nie takie zwykłe. Tzn nie kręci mi się w głowie, tylko czuje się, jakbym miała zaraz zemdleć lub upaść, ale nigdy się to nie dzieje. Czuje po...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy moje lęki są uzasadnione?
Mam tak, że jak mam iść do psycholożki to się boję, stresuję i najchętniej bym nie szła, a podczas wizyty chcę, żeby jak najszybciej dobiegła końca. I mam tak też z psychiatrką. Jest tak przez moją fobię społeczną. Teraz obawiam się, że będzie tak też z psychoterapeutką, z którą zacznę się...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Lęki zazwyczaj są nieuzasadnione. Ale z pomocą - w przypadku ich dużego nasilenia - może przyjść farmakologia. Bardzo typowe jest też przewidywanie "a co jeśli nie zdołam...", to tzw lęki antycypacyjne. Warto to wiedzieć, czasem pozwala to zapanować nad swoimi myślami. Poza tym relacja terapeutyczna to nie kwestia jednego spotkania, zawsze i na każdym etapie może Pani zmienić terapeutę na takiego, z którym będzie się Pani lepiej rozmawiało :) Życzę powodzenia!
Czy możliwe jest, że mogę całkowicie wyleczyć się z fobii społecznej, depresji i nerwicy lękowej?
Mam fobię społeczną od zawsze, która rozwijała się wraz z nieprzyjemnymi sytuacjami społecznymi, depresję mam od 2019 roku i ma ona charakter przewlekły, rozwija się ona z miesiąca na miesiąc samoistnie, a nerwicę lękową mam od dzieciństwa i obecnie nie zauważam, żeby się rozwijała. Czy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Hanna Markiewicz
psycholog, psychotraumatolog
Umów wizytę
Witam Panią, Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć zaburzenia depresyjno-lękowe i fobię społeczną należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii. Podstawową i często wystarczającą formą leczenia depresji, zaburzeń lękowych i fobii społecznej jest odpowiednia psychoterapia. Tak. Zarówno zaburzenia depresyjno-lękowe jak i fobia społeczna są w pełni uleczalne na drodze odpowiednio dopasowanej terapii. Gdyby chciała Pani ze mną porozmawiać o problemie, to zapraszam do kontaktu. Istnieje możliwość konsultacji online Pozdrawiam serdecznie, Hanna Markiewicz
Proszę prowadzić dalej leczenie oparte na farmakoterapii i psychoterapii- w przypadku dobrania odpowiedniej formy leczenia, zapraszam do kontaktu pod numerem 575696287 Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta
Czy rzeczywiście to nie jest schizofreniczne, czy psychotyczne?
Mam wrażenie bycia obserwowaną i że ktoś zna moje myśli, ale niby nie jest to schizofreniczne ani psychotyczne. Wiem, że to nieprawda, że ktoś mnie obserwuje, ale nie potrafię przestać w to wierzyć/obawiać się tego. I nie chodzi o to, że czuję się obserwowana np. przez ludzi na poczekalni, tylko...
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana ponowna konsultacja psychiatryczna, byc może trzeba zmienić specjalistę.
Czy psychoterapia psychodynamiczna wyklucza się w założeniach z poznawczo-behawioralną?
Obejrzałam ostatnio wypowiedź pewnego psychoterapeuty, że jest sceptykiem jeśli chodzi o podejście eklektyczne (integratywne, integracyjne) do leczenia, bo psychoterapeuci w tym nurcie, jego zdaniem nie mają przekonania do żadnego z paradygmatów, a powinni mieć przekonanie tylko do...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Kluczowa w leczeniu jest skuteczność, a w terapii relacja. W tym kontekście pytanie do klienta/pacjenta: czy to istotna rożnica, gdy ktoś odkręci mu koło kluczem niebieskim, czy czerwonym? Aczkolwiek prawdą jest, że w pewnego typu zaburzeniach skuteczność jednej szkoły nad druga może być różna. Ostatnie badania mówią jednak, że skuteczność terapii w 5 głównych nurtach jest... porównywalna. Nie łączyłbym więc tego z "ideologią", ale dobrostanem pacjenta.
Czy istnieje sposób, w jaki można mnie pocieszyć? A może mam rację?
Raz mam dobre myśli, a co do psychoterapii, która mnie czeka w nadchodzącym roku, że to będzie wreszcie to, co mnie uratuje i to, czego naprawdę potrzebuję, a raz złe, że to ciężka praca, której ja nie podołam. Obecnie przeważają te złe... Mam zamiar obgadać mój brak wiary w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Warto udać się dodatkowo do psychiatry, możliwe że wymaga Pan/Pani wsparcia farmakoterapią lub jej modyfikacji.
Iść do pracy (na co naciska psycholożka), czy poczekać na psychoterapię u psychoterapeutki (która rozpocznie się najprawdopodobniej w marcu) z takimi odważnymi krokami?
Ja czuję, że nie dałabym rady w pracy, przeraża mnie myśl o jej zaczęciu, nawet najłatwiejsza praca pod słońcem byłaby dla mnie ciężka. Psycholożka twierdzi, że zasiedziałam się w domu i pora wprowadzić do swojego życia zatrudnienie, by nadać jakiś sens swoim dniom. Ja chciałabym iść do pracy tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Czy mogę mieć rozdwojenie jaźni?
Zacząłem to bardziej u siebie zauważać od początku 2020 roku i zniknęło to na ponad 2 lata, ale 2 miesiące temu poczułem, że on zaczął wracać, a tydzień temu jego powrót się potwierdził, więc postanowiłem o tym napisać. Gdy jestem sobą, czuje pustkę i strach, ale gdy ON przejmuje nade mną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy mój obecny psychiatra dobrze robi?
Mam zamiar zmienić psychiatrę, bo obecna nie chce zmienić mi leków, mimo że nie do końca na mnie działają. Od kiedy je biorę, nie mam już zawrotów głowy, świądu, bezsenności, napięciowego bólu głowy czy suchości w ustach, problemy z oddychaniem, dyskomfort na skórze i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich, a jeśli nie ma do niego zaufania - należy zmienić specjalistę.
To uczucie przebodźcowania — jakiego zaburzenia może być objawem?
Miewam takie uczucie, że wszystko wokół jest zbyt wyraźne dla zmysłu wzroku, przez co trudno się skupić (to uczucie znika po jakimś czasie). Pojawia się ono wskutek wystawienia się na zbyt dużą ilość bodźców (np. po spacerze, po graniu w grę, po prysznicu), ale nie jest to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Należy skonsultować się z psychiatrą.
Czy powinienem już teraz udać się do specjalisty, czy poczekać?
Od około 3 dni podczas zasypiania Odczuwam delikatne szarpnięcia głównie ramion. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja neurologiczna.
Zalecam wizytę u lek. POz, obserwację własnego ciała Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta
Czy jest na to jakikolwiek sposób?
Razem z moim partnerem zmagamy się z problemem tj. brak bliskości. Mój partner 2 miesiące spędził w szpitalu psychiatrycznym. Cały czas przyjmuję leki. Na początku lipca kiedy wyszedł ze szpitala, zaczął się nasz problem. Jego libido jest naprawdę niskie. Praktycznie nic go nie podnieca....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Może wcale nie chodzić o Panią, lecz o działanie leków powodujących taki skutek.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę